Komu roboty zabiorą miejsca pracy?

Zmiany zachodzące na rynku pracy w krajach rozwiniętych bardzo silnie oddziałują na strukturę społeczną. Czasy, kiedy można było podobne procesy powstrzymywać, dawno jednak już minęły. Teraz można się jedynie do nich umiejętnie dostosować. Tylko jak?

Historia pełna jest przykładów, kiedy władze hamowały postęp ze względu na obawę o jego skutki społeczne. Cesarz Tyberiusz kazał zabić człowieka, który przedstawił mu wynalazek nietłukącego się szkła. Jeden z jego następców – Wespazjan – okazał się bardziej litościwy dla innowacyjnych poddanych, choć określenie go entuzjastą innowacji byłoby przesadą. Gdy zaproponowano mu nowatorską metodę transportu kamiennych kolumn do Rzymu, nie wyraził zgody na jej wprowadzenie, tłumacząc to tym, że pozbawiłaby ona pracy tysiące najbiedniejszych poddanych. Z kolei półtora stulecia później, gdy William Lee przedstawił Elżbiecie I swój, jak mu się wydawało wtedy, przełomowy wynalazek, reakcja monarchini także nie była entuzjastyczna. Nie tylko nie zgodziła się na przyznanie mu patentu na automatyczną maszynę dziewiarską, ale także zgromiła go słowami: „Mierzysz wysoko mistrzu Lee. Rozważ, jaki wpływ twój wynalazek mógłby mieć na moich biednych poddanych. Na pewno doprowadziłby ich do ruiny, pozbawiając zatrudnienia tak, że zostaliby żebrakami”.

Wbrew pozorom taka postawa z punktu widzenia władców była racjonalna. Z jednej strony bowiem autentycznie bali się, że część społeczeństwa na skutek innowacji zubożeje, z drugiej (co rzadziej przyznawali) obawiali się, że obywatele wzbogaceni na nowych technologiach mogą odebrać im siłę ekonomiczną, a z nią polityczne wpływy. O ile pierwszy problem ma charakter krótkookresowy, o tyle drugi często prowadzi do rewolucji skutkującej utratą władzy. Na szczęście począwszy od rewolucji angielskiej z 1688 roku kolejne kraje świata zaprzestawały powstrzymywania postępu technologicznego, co utorowało drogę rewolucji przemysłowej i bezprecedensowemu wzrostowi dobrobytu. Wyzwanie mistrza Lee jednak powraca w coraz to innych formach.

Czas komputerów

Od lat 80-tych w USA, a stopniowo także w innych krajach zaczęto masowo używać w różnych gałęziach gospodarki roboty i komputery. Znalazły one zastosowanie nie tylko w produkcji, ale także w sprzedaży, marketingu czy administracji. Wiele zawodów straciło rację bytu lub kompletnie zmieniło swoją formę. Za tym poszła oczywiście utrata dotychczasowych miejsc pracy. Nie zaowocowało to wprawdzie trwałym wzrostem bezrobocia, jednak wiele osób doświadczyło spadku lub stagnacji dochodów. Kogo najbardziej dotknęły zmiany i kogo dotkną w przyszłości?

Odpowiedzi na te pytania można udzielić, zastanowiwszy się, jakie prace mogą wykonywać komputery. Jeżeli bowiem maszyna jest w stanie coś robić, pozostaje jedynie kwestią czasu, kiedy zacznie robić to taniej niż człowiek. Na problem zawodów podatnych na „zniknięcie” ciekawe światło rzuca niedawno wydane przez amerykański think-tank Third Way opracowanie „Dancing with Robots”. Jego autorzy wskazują, że by zadanie mógł wykonać komputer, spełnione muszą zostać dwa warunki. Po pierwsze, warunek informacyjny: informacja konieczna do wykonania zadania musi być możliwa do zebrania w formie zdatnej do przerobu przez maszynę. Po drugie, warunek przetwarzania: proces przetwarzania informacji konieczny do wykonania zadania musi dać się zapisać w formie reguł.

Choć wraz ze wzrostem mocy obliczeniowych i wymyślaniem nowych algorytmów, coraz więcej zadań spełnia powyższe warunki, wciąż pozostało wiele takich, które prawdopodobnie długo jeszcze będą zarezerwowane dla człowieka. Weźmy choćby warunek informacyjny, który wydaje się prostszy do spełnienia. Zebranie informacji potrzebnych do wykonania prostego manualnego zadania, z którym ludzki mózg radzi sobie znakomicie, koordynując wzrok i ruch ciała, przekracza możliwości dzisiejszych robotów. Z tego powodu takie zawody jak mechanik samochodowy, masażysta czy dentysta, wymagające precyzji manualnej będą z nami jeszcze długo. Rola maszyn jest w nich przede wszystkim wspomagająca – sterowanie zarezerwowane jest dla człowieka.

Trudno nie zauważyć, że warunek informacyjny i warunek przetwarzania są ze sobą ściśle powiązane. Jeżeli bowiem udaje się w końcu umieścić w pamięci komputera odpowiednią ilość informacji potrzebnych do wykonania zadania, to często okazuje się, że jest ona na tyle znacząca, że problemem nie do rozwiązania staje się ich przetwarzanie. Tymczasem ludzki mózg z przetwarzaniem radzi sobie w sposób nadzwyczaj dobry, gdyż oprócz prostych reguł stosuje także nieustrukturowane metody oparte m. in. na skojarzeniach. Przewaga człowieka najlepiej odzwierciedla się w operowaniu językiem. Mimo iż ostatnio nastąpił olbrzymi postęp w rozpoznawaniu mowy, to komputery ani nie mówią, ani nie rozumieją, co się do nich mówi. Jedynie reagują lepiej lub gorzej na polecenia głosowe.

Druga rewolucja w fabryce Forda

Istnienie wielu obszarów, w których ludzkiej pracy nie da się zastąpić, jest sporym pocieszeniem, jednak trzeba nauczyć się także w nich sobie radzić, gdyż upowszechnienie się maszyn zmienia sposób wykonywania pracy. Tych zaś, którzy nie potrafią odnaleźć się ani w profesjonalnych zawodach nieosiągalnych dla komputerów, ani we współpracy z maszynami, czekają proste fizyczne prace. Tych wprawdzie także roboty nie potrafią jeszcze wykonywać, ale chętnych do ich wykonywania robi się niestety zbyt dużo, dlatego pensje w usługach takich jak fryzjerstwo, gastronomia, opieka, sprzątanie, itp. są niskie. Problem ten zapowiada interesujący przypadek opisywany w „Dancing with Robots”.

Pod koniec lat 70-tych Ford zaczął instalować w swoich samochodach elektroniczny wtrysk paliwa. Wywołało to szereg problemów związanych z naprawami gwarancyjnymi. Nie wynikły one bynajmniej z nadmiernej awaryjności nowych systemów, tylko z trudnościami mechaników z radzeniem sobie z nowym sprzętem, którego działania zupełnie nie rozumieli. Kierownictwo zdecydowało więc o przeprowadzeniu szkoleń i wydaniu certyfikatów uprawniających do wykonywania napraw silników Forda. Niestety połowa mechaników, którzy usiłowali uzyskać te uprawnienia nie była w stanie zdać egzaminu. Do tej pory bowiem uczyli się w praktyce od swoich kolegów, jak dokonywać napraw. Konieczność zmierzenia się z podręcznikami i elektroniczną diagnostyką okazała się dla wielu barierą nie do przekroczenia.

Przypadek ten ilustruje, jak rośnie na znaczeniu operowanie abstrakcyjną wiedzą, która pozwala lepiej dostosowywać się do nowych okoliczności, w tym konieczności współpracy z maszynami. Jak wspomniałem, przekłada się to wprost na zarobki pracowników. O ile jeszcze w 1980 roku w USA czterdziestolatek z dyplomem wyższej uczelni zarabiał tylko o 26% więcej niż jego odpowiednik bez dyplomu, to w 2009 roku jego przewaga wzrosła do 84%. Co więcej osoby bez wyższego wykształcenia doświadczyły w USA stagnacji lub nawet – jak w przypadku mężczyzn – spadku realnych dochodów.

Polska z pozoru wydaje się być zabezpieczona przed tym zjawiskiem. Czyż nie możemy się pochwalić jednym z najwyższych na świecie odsetków absolwentów studiów wyższych? Niestety sprawa nie jest taka prosta. W Polsce udało się przede wszystkim podnieść wskaźnik. Tymczasem nie liczy się, ile osób jest na studiach, tylko ile osób jest w stanie przyswajać przekazywaną na nich wiedzę. O tym ostatnim decyduje zaś posiadanie niezbędnych umiejętności podstawowych. Te zdobywa się na wcześniejszym etapie edukacji oraz w domu.

Amerykańskie badania pokazały na przykład, że różnorodność słownictwa, jakie słyszy dziecko w pierwszych dwóch latach życia ma bardzo duże znaczenie dla jego dalszego rozwoju, tworząc pożyteczne konteksty i powiązania znaczeniowe. O ile w tej sprawie rola rodziców jest decydująca, to umiejętności czytania ze zrozumieniem oraz logicznego i matematycznego rozumowania nabywane są głównie dzięki szkole. Międzynarodowe porównania wyników uczniów szkół średnich wcale nie napawają optymizmem. Polska znajduje się w nich w połowie stawki, wyprzedzając wprawdzie kraje rozwijające się, jednak pozostają mocno w tyle za liderami takimi jak Finlandia, Korea Południowa czy nawet Czechy. Poprawa funkcjonowania systemu szkolnictwa jawi się więc jako główna droga „ucieczki do przodu” przed robotami. Mam nadzieję, że nowa minister edukacji zdaje sobie sprawę jak wielka ciąży na niej odpowiedzialność.

Maciej Bitner
Główny Ekonomista Wealth Solutions
Kontakt dla mediów:
Piotr Suchodolski, piotr.suchodolski@wealth.pl
tel. kom. 512 965 658
 

Powyższy tekst stanowi wyraz osobistych opinii i poglądów autora i nie powinien być traktowany jako rekomendacja kupna bądź sprzedaży papierów wartościowych.

Dodano: 2013-12-02 09:19:47

Przejdź do archiwum komentarzyKomentarze użytkowników: - Dodaj komentarz

Autor: ProhorChuctTZ
2019-06-19 23:17:18

Oceń wypowiedź:
Plus Pozytywnie
Minus Negatywnie

Ocena: 0
Autor: NikolaytrienNU
2019-06-19 21:48:16

Oceń wypowiedź:
Plus Pozytywnie
Minus Negatywnie

Ocena: 0
Autor: PetrPhypeQW
2019-06-19 21:48:16

Oceń wypowiedź:
Plus Pozytywnie
Minus Negatywnie

Ocena: 0
Autor: Jeffery
2019-06-18 21:38:58

How many would you like? http://bit.ly/2ZBc2mP thumzilla Colin Henwood failed his woodworking O-level at school in the early Seventies. Undeterred, he sought work as a youth in boatyards in Falmouth and Lymington before settling by the Thames, where he learnt “the complexities of the Thames boatbuilding tradition”. That tradition is one he now maintains himself, building the most exquisite boats you will ever set eyes – or hands – on. Open his book Head, Heart, Hand and sigh with pleasure.
Odpowiedz
Oceń wypowiedź:
Plus Pozytywnie
Minus Negatywnie

Ocena: 0
Autor: Sophia
2019-06-18 21:38:58

Best Site good looking http://bit.ly/2ZBc2mP thumb zilla They are asking the courts to halt city funds from going to the project until the city does environmental- and economic-impact studies and to block any “wholesale removal of books or other Central Library materials.”
Odpowiedz
Oceń wypowiedź:
Plus Pozytywnie
Minus Negatywnie

Ocena: 0
Autor: Emanuel
2019-06-18 21:38:57

The National Gallery http://bit.ly/2ZBc2mP thumb zilla "The data point is likely unsurprising as the trend in our survey has been moving toward Twitter over the past couple of years," said analysts Gene Munster and Douglas Clinton in a note to clients.
Odpowiedz
Oceń wypowiedź:
Plus Pozytywnie
Minus Negatywnie

Ocena: 1
Autor: Felton
2019-06-18 21:38:56

Will I get travelling expenses? http://bit.ly/2Xo53A3 thumbzill "For the past few months, though, our staff has worked hard and faithfully to make it right," he said. "We believe the family has done great work on behalf of this child. By the same token, we respectfully take issue with their attorney's contention that DCS was deliberately untruthful."
Odpowiedz
Oceń wypowiedź:
Plus Pozytywnie
Minus Negatywnie

Ocena: 0
Autor: Ignacio
2019-06-18 21:38:56

A jiffy bag http://bit.ly/2Xo53A3 thumzilla "States have figured out how to do it. It's a harder liftfor the federal government with the volume it has, but it's notdifferent in kind," said Joel Ario, who oversaw the early plansfor the state exchanges at the U.S. Department of Health andHuman Services (HHS) until his departure in 2011.
Odpowiedz
Oceń wypowiedź:
Plus Pozytywnie
Minus Negatywnie

Ocena: 0
Autor: Mauricio
2019-06-18 21:38:55

A few months http://bit.ly/2Rqdqph thumzilla During a pretrial hearing, Lind reduced Manning's sentence by 112 days because of harsh treatment after his arrest in 2010. He likely will be imprisoned at the U.S. Disciplinary Barracks at Fort Leavenworth, Kansas.
Odpowiedz
Oceń wypowiedź:
Plus Pozytywnie
Minus Negatywnie

Ocena: 0
Autor: Hassan
2019-06-18 21:38:55

I'd like a phonecard, please http://bit.ly/2RlGG0o xvidoes 'It’s a great place to come from,’ she once said. 'It’s also a place I had to get away from.’ The youngest of seven children, she jokes today that her parents were exhausted by parenting by the time she came along.
Odpowiedz
Oceń wypowiedź:
Plus Pozytywnie
Minus Negatywnie

Ocena: 0
Autor: Friend35
2019-06-18 21:38:54

I'm sorry, I'm not interested http://bit.ly/2RlGG0o free porn Lord Justice Goldring has informed Hillsborough victims' relatives of his decision to hold the inquests, which are scheduled to start by March 31 next year, in the Cheshire town, with the precise location and venue to be provided "in due course".
Odpowiedz
Oceń wypowiedź:
Plus Pozytywnie
Minus Negatywnie

Ocena: 0
Autor: Elvin
2019-06-18 21:38:54

Could you give me some smaller notes? http://bit.ly/2KYu26l thumbzila The Kiwis turned in the latest of several textbook performances in moving to the brink of victory on Wednesday, and seemed to have beaten back an Oracle revival that saw the U.S. boat win two thrilling races over the weekend.
Odpowiedz
Oceń wypowiedź:
Plus Pozytywnie
Minus Negatywnie

Ocena: 0
Autor: Incomeppc
2019-06-18 21:38:53

Please call back later http://bit.ly/2RvnKg1 xnxx porn Rita's clearly a fan of Jeremy Scott, as he made pretty much the entirety of this outfit. Her matching trousers are, of course, from his collaboration with Adidas too, as are her combat boots, and her huge bag is one of his designs for Longchamp. The look was all topped off by a little black angora beanie and obligatory huge shades.
Odpowiedz
Oceń wypowiedź:
Plus Pozytywnie
Minus Negatywnie

Ocena: 0
Autor: OstapPhypeED
2019-06-18 10:31:06

Oceń wypowiedź:
Plus Pozytywnie
Minus Negatywnie

Ocena: 0
Autor: NikolaytrienNU
2019-06-18 09:19:40

Oceń wypowiedź:
Plus Pozytywnie
Minus Negatywnie

Ocena: 0
Autor: Lorenzo
2019-06-16 22:16:39

I like watching football http://xnxx.in.net/ xnxx The Apple products targeted by the ITC ban are more than ayear old, though some models such as the iPhone 4 remain solidsellers. Apple sells more than 100 million iPhones annually, butit does not break down sales by models.
Odpowiedz
Oceń wypowiedź:
Plus Pozytywnie
Minus Negatywnie

Ocena: 0
Autor: OlegChuctKW
2019-06-16 19:33:01

Oceń wypowiedź:
Plus Pozytywnie
Minus Negatywnie

Ocena: 0
Autor: Pitfighter
2019-06-16 19:18:51

What sort of work do you do? bimatoprost buy usa "However, this fell short of an honest examination of the cultural and behavioural change which is needed to make the Civil Service a fit and high performing organisation for the 21st century - and which our people recognise and want to see."
Odpowiedz
Oceń wypowiedź:
Plus Pozytywnie
Minus Negatywnie

Ocena: 1
Autor: Jefferey
2019-06-16 19:18:51

A book of First Class stamps singulair dangers Until now, Carlyle has focused its nearly $700 millionAfrica fund elsewhere on the continent.
Odpowiedz
Oceń wypowiedź:
Plus Pozytywnie
Minus Negatywnie

Ocena: -1
Autor: Ervin
2019-06-16 19:18:49

In tens, please (ten pound notes) zoloft permanent damage to the penis He played in 21 games for Washington in 2014 and hit two homers, but he's had a rough spring at the plate - under .200 - so you'll be taking a chance with this kid.
Odpowiedz
Oceń wypowiedź:
Plus Pozytywnie
Minus Negatywnie

Ocena: 0
Autor: Hilton
2019-06-16 19:18:49

I'd like to pay this in, please ginseng jelly "I went to Paris and we spent two or three days talking and checking that we had similar feelings about it
Odpowiedz
Oceń wypowiedź:
Plus Pozytywnie
Minus Negatywnie

Ocena: 1
Autor: Faustino
2019-06-16 19:18:48

An accountancy practice levitra side effects blood pressure It also looks specifically at a number of conditions, such as diabetes-related sight loss, age-related macular degeneration (AMD) and retinitis pigmentosa.
Odpowiedz
Oceń wypowiedź:
Plus Pozytywnie
Minus Negatywnie

Ocena: 0
Autor: MihailcopUQ
2019-06-16 16:08:58

Oceń wypowiedź:
Plus Pozytywnie
Minus Negatywnie

Ocena: -1
Autor: NikolaytrienNU
2019-06-16 14:57:54

Oceń wypowiedź:
Plus Pozytywnie
Minus Negatywnie

Ocena: 1
Autor: NikitaPhypeLX
2019-06-16 14:57:54

Oceń wypowiedź:
Plus Pozytywnie
Minus Negatywnie

Ocena: 0
Autor: MaksimalmomGC
2019-06-16 14:08:19

Oceń wypowiedź:
Plus Pozytywnie
Minus Negatywnie

Ocena: -1
Autor: Gobiz
2019-06-16 05:17:04

This is your employment contract http://myvidster.fun/ myvidster "It's hard for parents to put something so engaging in the bedroom and limit its use," noted Levy. Adesman added that it's not necessarily a good idea for children with autism spectrum disorders to be isolating themselves by playing in their bedrooms, either.
Odpowiedz
Oceń wypowiedź:
Plus Pozytywnie
Minus Negatywnie

Ocena: 2
Autor: Alonzo
2019-06-16 05:17:03

I'm doing a masters in law http://silverdaddies.fun/ silverdaddies Legal scholars and activists feared that if Manning, 25, was found guilty of aiding the enemy - a charge punishable by execution, although prosecutors were not seeking death in his case - it would establish a precedent that would chill future leaks to the media.
Odpowiedz
Oceń wypowiedź:
Plus Pozytywnie
Minus Negatywnie

Ocena: 2
Autor: Weston
2019-06-16 05:17:03

Could you ask him to call me? http://trannytube.fun/ tranny In March, he received small reimbursements for meal expenses. In the following months his pay trended upward, but didn't reach normal levels until June 2012, eight months after the deductions started. But he still wasn't reimbursed for most of the money withheld over the previous months.
Odpowiedz
Oceń wypowiedź:
Plus Pozytywnie
Minus Negatywnie

Ocena: -1
Autor: Amado
2019-06-16 05:17:03

Do you know each other? http://keandra.in.net/ keandra porn "The museum is home to a wonderful historic land speed display celebrating the achievements of Sir Malcolm Campbell and Donald Campbell. It seems only fitting that we will be launching both the Bluebird DC50 electric sports car and Bluebird GTL electric race car at Beaulieu."
Odpowiedz
Oceń wypowiedź:
Plus Pozytywnie
Minus Negatywnie

Ocena: 3
Autor: Freelove
2019-06-16 05:17:02

Can I call you back? http://myvidster.fun/ myvidster.com Thursday was one of those days here that can befuddle players. The wind kicked up and knocked the tennis balls around in the air. "I had to be a little cautious," Williams said. "Just natural, taking into consideration the wind."
Odpowiedz
Oceń wypowiedź:
Plus Pozytywnie
Minus Negatywnie

Ocena: 1
Autor: Clayton
2019-06-16 05:17:02

I can't get a signal http://beeg.in.net/ beeg xxx Hudson (8-7) was working on a four-hitter when Young hit a grounder that was knocked down by first baseman Freddie Freeman. Hudson took Freeman's toss at the bag just before Young arrived, and the speedy outfielder accidentally drove the pitcher's right ankle awkwardly into the ground.
Odpowiedz
Oceń wypowiedź:
Plus Pozytywnie
Minus Negatywnie

Ocena: -2
Autor: Damien
2019-06-16 05:17:01

I'm on work experience http://xnxx-xnxx.space/ indian xnxx The militia earlier accused of the kidnapped, the Operations Room of Libya’s Revolutionaries, denied any part in it saying the had “no connection to the disappearance of the Prime Minister, Mr. Ali Zeidan”
Odpowiedz
Oceń wypowiedź:
Plus Pozytywnie
Minus Negatywnie

Ocena: 2
Autor: Johnson
2019-06-16 05:17:01

This site is crazy :) http://12yo.icu/ 12yo nn But she added that as Healthcare.gov's front end problemsdissipate and more users access the site, an "increased numberof transactions ... have caused system performance issues suchas slow response times or data assurance issues."
Odpowiedz
Oceń wypowiedź:
Plus Pozytywnie
Minus Negatywnie

Ocena: -2
Autor: Simon
2019-06-16 05:17:00

I'm on holiday http://xvedio.in.net/ xvedio In urging Boehner to call a vote on a bill without health care restrictions, Obama said the "one way out of this reckless and damaging Republican shutdown" is a spending plan "with no partisan strings attached."
Odpowiedz
Oceń wypowiedź:
Plus Pozytywnie
Minus Negatywnie

Ocena: -2
Autor: Wilbert
2019-06-16 05:16:59

I live in London http://keezmovies.in.net/ keezmovi  "There are several explanations for why anemia may be linked to dementia. For example, anemia may be a marker for poor health in general, or low oxygen levels resulting from anemia may play a role in the connection. Reductions in oxygen to the brain have been shown to reduce memory and thinking abilities and may contribute to damage to neurons," said Yaffe in a press release.
Odpowiedz
Oceń wypowiedź:
Plus Pozytywnie
Minus Negatywnie

Ocena: 2
Autor: Lioncool
2019-06-16 03:56:24

The manager http://thisav.fun/ thisavcom in front of the posts. In theory he can run the clock down and take 90 seconds over the conversion and the game is over, but Fox forced him to speed up. Myler made it 24-23, but the game was not over. Gloucester kicked off, and, shockingly, at least four
Odpowiedz
Oceń wypowiedź:
Plus Pozytywnie
Minus Negatywnie

Ocena: 26
Autor: Lawerence
2019-06-16 03:56:23

I'm training to be an engineer http://al4a.fun/ www.al4a.com "We believe this will be seen as a good move for Balfour asit has done what it said it would do even though it has taken alittle longer than hoped and a target consideration of 250million pounds (our estimate) was not reached," StephenRawlinson, analyst at Whitman Howard said.
Odpowiedz
Oceń wypowiedź:
Plus Pozytywnie
Minus Negatywnie

Ocena: -1
Autor: Darius
2019-06-16 03:56:22

Who do you work for? http://efukt.fun/ efukt.com "He helps carry that wounded soldier to the helicopter and helps place him inside and then in the midst the whipping wind and deafening roar he does something unexpected," Obama said. "He leans in and kisses the wounded soldier on the head."
Odpowiedz
Oceń wypowiedź:
Plus Pozytywnie
Minus Negatywnie

Ocena: 2
Autor: Rueben
2019-06-16 03:56:22

Could you ask her to call me? http://planetsuzy.fun/ planetsuzy.org Cook reportedly said, "We had several regions where iPhone growth actually accelerated from the previous quarter, which is an unusual pattern for us. We were very, very happy with this." Globally, the company sold 31.2 million iPhones and 14.6 million iPads during the period, while logging in $35.3 billion revenue and $6.9 billion profit. Over the past year, Apple has started marketing its products aggressively and brought trade-in and instalment schemes to make its smartphones more affordable. Currently, the company offers up to Rs 8,000 discount to users who exchange their smartphones for the three-year-old iPhone 4.
Odpowiedz
Oceń wypowiedź:
Plus Pozytywnie
Minus Negatywnie

Ocena: 3
Autor: Darron
2019-06-16 03:56:21

Do you know what extension he's on? http://ampland.fun/ mpland "Not only do corners change all of the time, New Yorkers are moving and what may not work one year may do very well another year," said Bret Thorn, senior editor of Nation's Restaurant News. "It's really a question of funding, the right concept and being a good operator and making it happen."
Odpowiedz
Oceń wypowiedź:
Plus Pozytywnie
Minus Negatywnie

Ocena: -2
Autor: Ambrose
2019-06-16 03:56:21

I can't hear you very well http://al4a.fun/ al4a com “Fire prevention shouldn’t be something that is just one week,” he said. “It’s something that we should practice year-round. When we look at the number of (fire-related) deaths that occur in this country, 80 percent occur in the home, roughly. That’s why we need to be aware of our own surroundings. Even though we are comfortable there, we get very complacent there. That’s why it is important to have a heighten awareness of what’s going on in your home.”
Odpowiedz
Oceń wypowiedź:
Plus Pozytywnie
Minus Negatywnie

Ocena: -1
Autor: Rodolfo
2019-06-16 03:56:20

This site is crazy :) http://ampland.fun/ ampland OnCue is reportedly being tested by over 3000 Intel workers, with the service being designed to work with an Intel set-top box that works over the Internet in a way similar to a standard for-pay television service. Some of the targeted features include the ability to watch any content that has aired in the past 72 hours via a cloud-connected DVR.
Odpowiedz
Oceń wypowiedź:
Plus Pozytywnie
Minus Negatywnie

Ocena: -2
Autor: Ava
2019-06-16 03:56:19

Punk not dead http://egotastic.in.net/ egotasticallstars It was unclear what documents Miranda was carrying or what secrets could have forced Britain to act in such a way. Greenwald has vowed that Britain would come to regret its actions which he said were an attempt to intimidate him.
Odpowiedz
Oceń wypowiedź:
Plus Pozytywnie
Minus Negatywnie

Ocena: -1
Autor: Jaime
2019-06-16 03:56:19

I'll put him on http://beeg.in.net/ beeg vids No more than 90 guests will be on board, enjoying superlative service in an intimate atmosphere on this freshly refurbished ship, which now offers plush staterooms and lounges and exquisite dining devised by Jean-Pierre Vigato of the two-Michelin-starred Restaurant Apicius in Paris.
Odpowiedz
Oceń wypowiedź:
Plus Pozytywnie
Minus Negatywnie

Ocena: 3
Autor: James
2019-06-16 03:56:19

I'd like to open an account http://xtube.in.net/ xtube.com Problems with servicing have been a focus for regulatorssince the 2007-2009 financial crisis, when poor communicationwith borrowers and practices such as "robo-signing" foreclosuredocuments contributed to millions of people losing their homes.
Odpowiedz
Oceń wypowiedź:
Plus Pozytywnie
Minus Negatywnie

Ocena: 2
Autor: Erich
2019-06-15 07:16:04

I like it a lot http://ghettotube.in.net/ ghettoporn "The action reflects Moody's assessment that the federal government's debt trajectory is on track to meet the criteria laid out in August 2011 for a return to a stable outlook, removing the downward pressure on the rating over Moody's outlook period," the agency said in a statement.
Odpowiedz
Oceń wypowiedź:
Plus Pozytywnie
Minus Negatywnie

Ocena: 1
Autor: Sheldon
2019-06-15 07:16:04

How much is a Second Class stamp? http://xtube.in.net/ tube x The reef sliced a 230-foot gash into what is now the exposed side off the hull, letting seawater rush in. The resulting tilt was so drastic that many lifeboats couldn't be launched. Dozens of the 4,200 passengers and crew were plucked to safety by helicopters or jumped into the sea and swam to shore. Bodies of many of the dead were retrieved inside the ship, although two bodies were never found and might lie beneath the hulk.
Odpowiedz
Oceń wypowiedź:
Plus Pozytywnie
Minus Negatywnie

Ocena: -2
Autor: Seymour
2019-06-15 07:16:03

Would you like to leave a message? http://redtube.in.net/ redtube. com It said two batches of milk powder had been removed fromshops last month after Sri Lanka's Ministry of Health had saidthey tested positive for DCD, a nitrate inhibitor used infertilisers. Sri Lanka also imposed a ban on advertising byFonterra's Anchor powder brand.
Odpowiedz
Oceń wypowiedź:
Plus Pozytywnie
Minus Negatywnie

Ocena: -1
Autor: Mitch
2019-06-15 07:16:02

I can't get a dialling tone http://planetsuzy.fun/ planetsuzy hd BEIJING/HONG KONG - China reiterated its opposition on Thursday to a European Union plan to limit airline carbon dioxide emissions and called for talks to resolve the issue a day after its major airlines refused to pay any carbon costs under the new law.
Odpowiedz
Oceń wypowiedź:
Plus Pozytywnie
Minus Negatywnie

Ocena: -1

Dodaj komentarz: