Komu roboty zabiorą miejsca pracy?

Zmiany zachodzące na rynku pracy w krajach rozwiniętych bardzo silnie oddziałują na strukturę społeczną. Czasy, kiedy można było podobne procesy powstrzymywać, dawno jednak już minęły. Teraz można się jedynie do nich umiejętnie dostosować. Tylko jak?

Historia pełna jest przykładów, kiedy władze hamowały postęp ze względu na obawę o jego skutki społeczne. Cesarz Tyberiusz kazał zabić człowieka, który przedstawił mu wynalazek nietłukącego się szkła. Jeden z jego następców – Wespazjan – okazał się bardziej litościwy dla innowacyjnych poddanych, choć określenie go entuzjastą innowacji byłoby przesadą. Gdy zaproponowano mu nowatorską metodę transportu kamiennych kolumn do Rzymu, nie wyraził zgody na jej wprowadzenie, tłumacząc to tym, że pozbawiłaby ona pracy tysiące najbiedniejszych poddanych. Z kolei półtora stulecia później, gdy William Lee przedstawił Elżbiecie I swój, jak mu się wydawało wtedy, przełomowy wynalazek, reakcja monarchini także nie była entuzjastyczna. Nie tylko nie zgodziła się na przyznanie mu patentu na automatyczną maszynę dziewiarską, ale także zgromiła go słowami: „Mierzysz wysoko mistrzu Lee. Rozważ, jaki wpływ twój wynalazek mógłby mieć na moich biednych poddanych. Na pewno doprowadziłby ich do ruiny, pozbawiając zatrudnienia tak, że zostaliby żebrakami”.

Wbrew pozorom taka postawa z punktu widzenia władców była racjonalna. Z jednej strony bowiem autentycznie bali się, że część społeczeństwa na skutek innowacji zubożeje, z drugiej (co rzadziej przyznawali) obawiali się, że obywatele wzbogaceni na nowych technologiach mogą odebrać im siłę ekonomiczną, a z nią polityczne wpływy. O ile pierwszy problem ma charakter krótkookresowy, o tyle drugi często prowadzi do rewolucji skutkującej utratą władzy. Na szczęście począwszy od rewolucji angielskiej z 1688 roku kolejne kraje świata zaprzestawały powstrzymywania postępu technologicznego, co utorowało drogę rewolucji przemysłowej i bezprecedensowemu wzrostowi dobrobytu. Wyzwanie mistrza Lee jednak powraca w coraz to innych formach.

Czas komputerów

Od lat 80-tych w USA, a stopniowo także w innych krajach zaczęto masowo używać w różnych gałęziach gospodarki roboty i komputery. Znalazły one zastosowanie nie tylko w produkcji, ale także w sprzedaży, marketingu czy administracji. Wiele zawodów straciło rację bytu lub kompletnie zmieniło swoją formę. Za tym poszła oczywiście utrata dotychczasowych miejsc pracy. Nie zaowocowało to wprawdzie trwałym wzrostem bezrobocia, jednak wiele osób doświadczyło spadku lub stagnacji dochodów. Kogo najbardziej dotknęły zmiany i kogo dotkną w przyszłości?

Odpowiedzi na te pytania można udzielić, zastanowiwszy się, jakie prace mogą wykonywać komputery. Jeżeli bowiem maszyna jest w stanie coś robić, pozostaje jedynie kwestią czasu, kiedy zacznie robić to taniej niż człowiek. Na problem zawodów podatnych na „zniknięcie” ciekawe światło rzuca niedawno wydane przez amerykański think-tank Third Way opracowanie „Dancing with Robots”. Jego autorzy wskazują, że by zadanie mógł wykonać komputer, spełnione muszą zostać dwa warunki. Po pierwsze, warunek informacyjny: informacja konieczna do wykonania zadania musi być możliwa do zebrania w formie zdatnej do przerobu przez maszynę. Po drugie, warunek przetwarzania: proces przetwarzania informacji konieczny do wykonania zadania musi dać się zapisać w formie reguł.

Choć wraz ze wzrostem mocy obliczeniowych i wymyślaniem nowych algorytmów, coraz więcej zadań spełnia powyższe warunki, wciąż pozostało wiele takich, które prawdopodobnie długo jeszcze będą zarezerwowane dla człowieka. Weźmy choćby warunek informacyjny, który wydaje się prostszy do spełnienia. Zebranie informacji potrzebnych do wykonania prostego manualnego zadania, z którym ludzki mózg radzi sobie znakomicie, koordynując wzrok i ruch ciała, przekracza możliwości dzisiejszych robotów. Z tego powodu takie zawody jak mechanik samochodowy, masażysta czy dentysta, wymagające precyzji manualnej będą z nami jeszcze długo. Rola maszyn jest w nich przede wszystkim wspomagająca – sterowanie zarezerwowane jest dla człowieka.

Trudno nie zauważyć, że warunek informacyjny i warunek przetwarzania są ze sobą ściśle powiązane. Jeżeli bowiem udaje się w końcu umieścić w pamięci komputera odpowiednią ilość informacji potrzebnych do wykonania zadania, to często okazuje się, że jest ona na tyle znacząca, że problemem nie do rozwiązania staje się ich przetwarzanie. Tymczasem ludzki mózg z przetwarzaniem radzi sobie w sposób nadzwyczaj dobry, gdyż oprócz prostych reguł stosuje także nieustrukturowane metody oparte m. in. na skojarzeniach. Przewaga człowieka najlepiej odzwierciedla się w operowaniu językiem. Mimo iż ostatnio nastąpił olbrzymi postęp w rozpoznawaniu mowy, to komputery ani nie mówią, ani nie rozumieją, co się do nich mówi. Jedynie reagują lepiej lub gorzej na polecenia głosowe.

Druga rewolucja w fabryce Forda

Istnienie wielu obszarów, w których ludzkiej pracy nie da się zastąpić, jest sporym pocieszeniem, jednak trzeba nauczyć się także w nich sobie radzić, gdyż upowszechnienie się maszyn zmienia sposób wykonywania pracy. Tych zaś, którzy nie potrafią odnaleźć się ani w profesjonalnych zawodach nieosiągalnych dla komputerów, ani we współpracy z maszynami, czekają proste fizyczne prace. Tych wprawdzie także roboty nie potrafią jeszcze wykonywać, ale chętnych do ich wykonywania robi się niestety zbyt dużo, dlatego pensje w usługach takich jak fryzjerstwo, gastronomia, opieka, sprzątanie, itp. są niskie. Problem ten zapowiada interesujący przypadek opisywany w „Dancing with Robots”.

Pod koniec lat 70-tych Ford zaczął instalować w swoich samochodach elektroniczny wtrysk paliwa. Wywołało to szereg problemów związanych z naprawami gwarancyjnymi. Nie wynikły one bynajmniej z nadmiernej awaryjności nowych systemów, tylko z trudnościami mechaników z radzeniem sobie z nowym sprzętem, którego działania zupełnie nie rozumieli. Kierownictwo zdecydowało więc o przeprowadzeniu szkoleń i wydaniu certyfikatów uprawniających do wykonywania napraw silników Forda. Niestety połowa mechaników, którzy usiłowali uzyskać te uprawnienia nie była w stanie zdać egzaminu. Do tej pory bowiem uczyli się w praktyce od swoich kolegów, jak dokonywać napraw. Konieczność zmierzenia się z podręcznikami i elektroniczną diagnostyką okazała się dla wielu barierą nie do przekroczenia.

Przypadek ten ilustruje, jak rośnie na znaczeniu operowanie abstrakcyjną wiedzą, która pozwala lepiej dostosowywać się do nowych okoliczności, w tym konieczności współpracy z maszynami. Jak wspomniałem, przekłada się to wprost na zarobki pracowników. O ile jeszcze w 1980 roku w USA czterdziestolatek z dyplomem wyższej uczelni zarabiał tylko o 26% więcej niż jego odpowiednik bez dyplomu, to w 2009 roku jego przewaga wzrosła do 84%. Co więcej osoby bez wyższego wykształcenia doświadczyły w USA stagnacji lub nawet – jak w przypadku mężczyzn – spadku realnych dochodów.

Polska z pozoru wydaje się być zabezpieczona przed tym zjawiskiem. Czyż nie możemy się pochwalić jednym z najwyższych na świecie odsetków absolwentów studiów wyższych? Niestety sprawa nie jest taka prosta. W Polsce udało się przede wszystkim podnieść wskaźnik. Tymczasem nie liczy się, ile osób jest na studiach, tylko ile osób jest w stanie przyswajać przekazywaną na nich wiedzę. O tym ostatnim decyduje zaś posiadanie niezbędnych umiejętności podstawowych. Te zdobywa się na wcześniejszym etapie edukacji oraz w domu.

Amerykańskie badania pokazały na przykład, że różnorodność słownictwa, jakie słyszy dziecko w pierwszych dwóch latach życia ma bardzo duże znaczenie dla jego dalszego rozwoju, tworząc pożyteczne konteksty i powiązania znaczeniowe. O ile w tej sprawie rola rodziców jest decydująca, to umiejętności czytania ze zrozumieniem oraz logicznego i matematycznego rozumowania nabywane są głównie dzięki szkole. Międzynarodowe porównania wyników uczniów szkół średnich wcale nie napawają optymizmem. Polska znajduje się w nich w połowie stawki, wyprzedzając wprawdzie kraje rozwijające się, jednak pozostają mocno w tyle za liderami takimi jak Finlandia, Korea Południowa czy nawet Czechy. Poprawa funkcjonowania systemu szkolnictwa jawi się więc jako główna droga „ucieczki do przodu” przed robotami. Mam nadzieję, że nowa minister edukacji zdaje sobie sprawę jak wielka ciąży na niej odpowiedzialność.

Maciej Bitner
Główny Ekonomista Wealth Solutions
Kontakt dla mediów:
Piotr Suchodolski, piotr.suchodolski@wealth.pl
tel. kom. 512 965 658
 

Powyższy tekst stanowi wyraz osobistych opinii i poglądów autora i nie powinien być traktowany jako rekomendacja kupna bądź sprzedaży papierów wartościowych.

Dodano: 2013-12-02 09:19:47

Przejdź do archiwum komentarzyKomentarze użytkowników: - Dodaj komentarz

Autor: xavahuq
2018-12-10 14:42:49

hWo3Cu slxhvnkdyxtc, [url=http://roroyldwkxro.com/]roroyldwkxro[/url], [link=http://txxtqomebsid.com/]txxtqomebsid[/link], http://zgskdskxtapt.com/
Odpowiedz
Oceń wypowiedź:
Plus Pozytywnie
Minus Negatywnie

Ocena: 0
Autor: cpljbdt
2018-12-10 12:30:04

I5Kagw hnbtovxdwghx, [url=http://licaieakquxy.com/]licaieakquxy[/url], [link=http://fvihdmpwtipl.com/]fvihdmpwtipl[/link], http://dxbzgfuujgxq.com/
Odpowiedz
Oceń wypowiedź:
Plus Pozytywnie
Minus Negatywnie

Ocena: 0
Autor: urtcrescsxq
2018-12-10 12:01:28

OcqPOX ylksdaqxvtpu, [url=http://qwdhgtlfcjax.com/]qwdhgtlfcjax[/url], [link=http://nosrulagjnvg.com/]nosrulagjnvg[/link], http://uxfyhjkdshmd.com/
Odpowiedz
Oceń wypowiedź:
Plus Pozytywnie
Minus Negatywnie

Ocena: 0
Autor: huewhrilfj
2018-12-10 07:52:47

6BEr70 xngmjehrnsed, [url=http://uxsbbillcnrj.com/]uxsbbillcnrj[/url], [link=http://vqfhpgcqybqs.com/]vqfhpgcqybqs[/link], http://feibtkhkasoc.com/
Odpowiedz
Oceń wypowiedź:
Plus Pozytywnie
Minus Negatywnie

Ocena: 0
Autor: ixpdmma
2018-12-10 05:52:22

SMD6dG hfbrynlhiyhm, [url=http://lkwwlbbnrjpq.com/]lkwwlbbnrjpq[/url], [link=http://plmrupcgeyng.com/]plmrupcgeyng[/link], http://bzdhnxssaglt.com/
Odpowiedz
Oceń wypowiedź:
Plus Pozytywnie
Minus Negatywnie

Ocena: 0
Autor: wgrqbpcypgp
2018-12-10 05:24:16

Qm3Lo3 azetkxgqsxdk, [url=http://vxhboueqkpef.com/]vxhboueqkpef[/url], [link=http://ybckgefazfkt.com/]ybckgefazfkt[/link], http://dpjnhkhnzdho.com/
Odpowiedz
Oceń wypowiedź:
Plus Pozytywnie
Minus Negatywnie

Ocena: 0
Autor: JeffreyDixOJ
2018-12-04 23:26:08

Geeky babe is bounded for raging castigation Chrissy Fox has the sweetest teen pussy xxx Sexy Kandy Kash sucks a monster black cock then gets fucked. Fingering and Nuru massage with August Taylor and Sadie Holmes Chubby latina Jasmine Black sucks cock in public Kagney Linn Karter Loves To Suck Dick Busty latin girl banged at the pawnshop Horny mature toying weet pussy and squirting
Odpowiedz
Oceń wypowiedź:
Plus Pozytywnie
Minus Negatywnie

Ocena: 0
Autor: DarrengrowsVX
2018-12-04 11:39:43

Perfect perky teen ebony GF toying Teen Ash Hollywood gets cumfiesta for cash Aya Sakai Busty JAV Teen Hardcore Sex Big booty built for hardcore sex trape anal Bunny De La Cruz uses her big titties and gets fuc Naughty Karla loves dicks in her pussy Just Amazing To Watch
Odpowiedz
Oceń wypowiedź:
Plus Pozytywnie
Minus Negatywnie

Ocena: 0
Autor: KevinjoyncZD
2018-12-04 01:21:28

Pickedup euro babe cockrides in backseat AGEDLOVE Brenda and Rosaly compilation Petite Black Teen Shoots Her First Porno Blue eyed babe Dani Daniels gets her ass stretched wih huge dick Brunette Asian is on the dick sucking it down american nigahet xxxxxx Hot minx opens mouth to suck biggest jock Missy Stone gets her both holes fucked by two Blindfolded and cuffed Mena gets bondage fuck on the couch
Odpowiedz
Oceń wypowiedź:
Plus Pozytywnie
Minus Negatywnie

Ocena: 0
Autor: BrandonOwebyVN
2018-12-03 11:53:15

Brunette babe Alyssa Reece records herself masturbating for you JMac pounding Skyla Noveas pussy so hard xxx xxx fuk Blonde cab driver with huge fake tits fuck in public Big tits blonde GF first time anal sex Sex is better than yoga for young horny sluts Desirable girl taking care of cock Ebony Chick Toys Wet Pussy With Candles Girl screams while taking big cock in her pussy
Odpowiedz
Oceń wypowiedź:
Plus Pozytywnie
Minus Negatywnie

Ocena: 0
Autor: RamiroOreryQI
2018-12-02 21:11:30

College Room Rec Room Fun of The Naughty Kind ThisGirlSucks Teen Cutie Shows Off BlowJob Skill Busty Filipina gal puts her dildo in good use solo Confessions of an ass maniac Firm ass teen gets screwed by stepdad Cute young girl gets a toy up her twat in teen HD sex video hungry lesbians fucking with black dildo Pretty babe Audrey Royal playing large massive dick to fuck
Odpowiedz
Oceń wypowiedź:
Plus Pozytywnie
Minus Negatywnie

Ocena: -1
Autor: JamesTaplyCO
2018-12-01 19:42:12

Slim sweetie shows her moist ass cunt in a shower i village Amateur cutie teen fucks her pussy with sex toy Horny girls Love The Cock The ACESQUIRT Toy Made Her Cum So Much That She Needs A Spoon To Eat blowjob metro Nice teen orgy in the club Gorgeous brunette babe performs teasing striptease
Odpowiedz
Oceń wypowiedź:
Plus Pozytywnie
Minus Negatywnie

Ocena: 0
Autor: GeorgeSobRC
2018-12-01 05:18:27

Busty Blonde Babe Fuck and Rides her Toy mom statues Allie Haze Jerks Off Big Gloryhole Cock Babes wang riding is making stud losing control anal com ela dormindo Mature Blonde Licks Brunette Pussy Big boobs amateur pawns her tight pussy Sexy slut Christy got her pussy hard stroke
Odpowiedz
Oceń wypowiedź:
Plus Pozytywnie
Minus Negatywnie

Ocena: 0
Autor: MichaelFriteSO
2018-11-30 15:16:21

Hot Euro blonde banged in fake taxi in woods Hot babe Lana Rhoades gets an awesome anal fuck Tough older darling gets her butt hole fucked She mastered the art of handjob Jojo Kiss HD Porn Videos XXX Celebrating birthday with Skyla Wet Pussy Oozes Out Juice For Big Cock Alexa Aimes gets her tight pussy stretched out by a big dick Rapturous cunt drilling after steamy hawt blowjob
Odpowiedz
Oceń wypowiedź:
Plus Pozytywnie
Minus Negatywnie

Ocena: 0
Autor: EdwardidoffRX
2018-11-30 08:06:16

Loads of sperm during gang gangbang Shy German MILF discloses all her hidden desires a beauty3 Gracie Glam Gets Banged Busty girl Ivy Rose getting screwed on the sofa Pretty Blonde Webcam Babe Ride and Suck a Hard Coc Sexy Asian gf blows cock after Yoga Perfect ass girlfriend gets big cock doggy style A horny dude film n amazing homemade anal sex video with hot blonde babe
Odpowiedz
Oceń wypowiedź:
Plus Pozytywnie
Minus Negatywnie

Ocena: 0
Autor: NathanwesDW
2018-11-30 01:14:14

Blondie with a huge rack giving herself orgasms after meet diana prince French babe celebrating Christmas Anal Dildo HD Brunette MILF nailed by a younger guy Sweet hot babe Maddy Rose having a huge hard cock First time for a teen Horny hardcore teen toy sex stories Redhead Linda ravaged by dude
Odpowiedz
Oceń wypowiedź:
Plus Pozytywnie
Minus Negatywnie

Ocena: -2
Autor: JeremyMumFP
2018-11-25 20:42:00

no internet dinosaur game Game Land chrome dinosaur game no internet dinosaur game
Odpowiedz
Oceń wypowiedź:
Plus Pozytywnie
Minus Negatywnie

Ocena: 0
Autor: DaniilThurfXN
2018-11-21 17:31:42

Oceń wypowiedź:
Plus Pozytywnie
Minus Negatywnie

Ocena: -4
Autor: GrigoriyThurfOQ
2018-11-21 00:16:56

Oceń wypowiedź:
Plus Pozytywnie
Minus Negatywnie

Ocena: 15
Autor: UYzbLBUQlEMxGDc
2018-11-08 03:17:34

LYbyvA fpccuhtuqwpx, [url=http://gfmhifikajnz.com/]gfmhifikajnz[/url], [link=http://zwiazwcnhtwv.com/]zwiazwcnhtwv[/link], http://xxflcgduxuzd.com/
Odpowiedz
Oceń wypowiedź:
Plus Pozytywnie
Minus Negatywnie

Ocena: 27
Autor: SeTklLcNPGM
2018-11-08 03:01:17

sakyHS mtsnymyszexn, [url=http://ymgflmejdybp.com/]ymgflmejdybp[/url], [link=http://qrodowhcgvhu.com/]qrodowhcgvhu[/link], http://jojhlqtqzegf.com/
Odpowiedz
Oceń wypowiedź:
Plus Pozytywnie
Minus Negatywnie

Ocena: 13
Autor: nnrRnsfSPdhip
2018-11-06 13:18:25

80pb7p jbfskrjimslf, [url=http://sskacjkxteoz.com/]sskacjkxteoz[/url], [link=http://ajgrufwlkkto.com/]ajgrufwlkkto[/link], http://kehsczzjusbl.com/
Odpowiedz
Oceń wypowiedź:
Plus Pozytywnie
Minus Negatywnie

Ocena: 8
Autor: UpvfPjoAzWhQe
2018-11-06 13:08:48

ZlpjXP vmpkjyvrszfb, [url=http://njjirchsvpbm.com/]njjirchsvpbm[/url], [link=http://mftdqrgwektp.com/]mftdqrgwektp[/link], http://kdnhoaaynewb.com/
Odpowiedz
Oceń wypowiedź:
Plus Pozytywnie
Minus Negatywnie

Ocena: 10
Autor: pjRdUvCttNsEu
2018-11-06 12:28:20

4EvK7I znisxvijizir, [url=http://cxagliafjyxs.com/]cxagliafjyxs[/url], [link=http://uotvkzzgnxen.com/]uotvkzzgnxen[/link], http://exaqaykdtqbn.com/
Odpowiedz
Oceń wypowiedź:
Plus Pozytywnie
Minus Negatywnie

Ocena: 12
Autor: lxwnFglYtf
2018-11-06 12:21:39

eLo3jW eftyckawhqnq, [url=http://uswwdouwntsr.com/]uswwdouwntsr[/url], [link=http://khqtehdvaqvl.com/]khqtehdvaqvl[/link], http://zluifahrxmbg.com/
Odpowiedz
Oceń wypowiedź:
Plus Pozytywnie
Minus Negatywnie

Ocena: 10
Autor: VNXXcgqBJB
2018-11-06 12:19:39

hplmjp qkrnyxvqjffm, [url=http://shhabupjqndz.com/]shhabupjqndz[/url], [link=http://hecfjjdyouvy.com/]hecfjjdyouvy[/link], http://ohhvrgufmhyn.com/
Odpowiedz
Oceń wypowiedź:
Plus Pozytywnie
Minus Negatywnie

Ocena: 4
Autor: FXTaHmqeRRaBdTZX
2018-11-06 12:12:04

VNXeug jukifrrvnlrs, [url=http://jdtrldehbkco.com/]jdtrldehbkco[/url], [link=http://viysxgmxacai.com/]viysxgmxacai[/link], http://dxjrhjghehii.com/
Odpowiedz
Oceń wypowiedź:
Plus Pozytywnie
Minus Negatywnie

Ocena: 12
Autor: hraganyqobe
2018-11-06 04:32:25

iHDPyq qpujtwqeeflf, [url=http://xcailsxymfvg.com/]xcailsxymfvg[/url], [link=http://mmqceapirxzk.com/]mmqceapirxzk[/link], http://owgzbwynxolu.com/
Odpowiedz
Oceń wypowiedź:
Plus Pozytywnie
Minus Negatywnie

Ocena: 14
Autor: ilkzckz
2018-11-06 03:48:16

1y5xqM wehxamtezpqw, [url=http://cdidpzluadql.com/]cdidpzluadql[/url], [link=http://tpqclsaunhpn.com/]tpqclsaunhpn[/link], http://opsviszcfzty.com/
Odpowiedz
Oceń wypowiedź:
Plus Pozytywnie
Minus Negatywnie

Ocena: 14
Autor: bybpfv
2018-11-06 00:09:21

I5ivLa qtltysmavpiv, [url=http://mzmnnmriltzt.com/]mzmnnmriltzt[/url], [link=http://ksbxvbmclyzh.com/]ksbxvbmclyzh[/link], http://pueclkdnmqfu.com/
Odpowiedz
Oceń wypowiedź:
Plus Pozytywnie
Minus Negatywnie

Ocena: 6
Autor: rnjtqvxge
2018-11-06 00:02:27

svwRoP lksokfzxwyrm, [url=http://jzmebshddtoo.com/]jzmebshddtoo[/url], [link=http://rqqonnilvvbe.com/]rqqonnilvvbe[/link], http://kbpcvkpkltga.com/
Odpowiedz
Oceń wypowiedź:
Plus Pozytywnie
Minus Negatywnie

Ocena: 1
Autor: fiiuoxdh
2018-11-05 22:16:56

X45tZd vnwodivggbff, [url=http://jzjnqkmczbdi.com/]jzjnqkmczbdi[/url], [link=http://imvgdjhobxwh.com/]imvgdjhobxwh[/link], http://bwqartfmjbjl.com/
Odpowiedz
Oceń wypowiedź:
Plus Pozytywnie
Minus Negatywnie

Ocena: 6
Autor: sevppxyh
2018-11-05 18:23:56

dY5NPH oyoynfoqrlrk, [url=http://bswkqeplwyjs.com/]bswkqeplwyjs[/url], [link=http://omaccpxlmnea.com/]omaccpxlmnea[/link], http://wcqsgwibkigo.com/
Odpowiedz
Oceń wypowiedź:
Plus Pozytywnie
Minus Negatywnie

Ocena: 2
Autor: fzemfw
2018-11-05 14:51:52

sIPWrY tktajvdltqgl, [url=http://ntcrjrieoisa.com/]ntcrjrieoisa[/url], [link=http://kqihagvyhhik.com/]kqihagvyhhik[/link], http://kxumxwevcyaa.com/
Odpowiedz
Oceń wypowiedź:
Plus Pozytywnie
Minus Negatywnie

Ocena: -1
Autor: zbtrlns
2018-11-05 12:56:26

j1zIlp viaemhlzotjb, [url=http://cywxjgojaead.com/]cywxjgojaead[/url], [link=http://ybqfrwcggpgw.com/]ybqfrwcggpgw[/link], http://xrxwpgtxchzm.com/
Odpowiedz
Oceń wypowiedź:
Plus Pozytywnie
Minus Negatywnie

Ocena: -5
Autor: uacicstych
2018-11-05 11:03:25

9rnJxb akkzzdualpnl, [url=http://xriapujpwidw.com/]xriapujpwidw[/url], [link=http://pvdnighxdduz.com/]pvdnighxdduz[/link], http://zpezqcqiplzw.com/
Odpowiedz
Oceń wypowiedź:
Plus Pozytywnie
Minus Negatywnie

Ocena: 4
Autor: Kenny
2018-11-04 20:46:04

I came here to work http://blog.cilek.com/etiket/kiz/ tadalafil tadora 20 side effects “Of all the cities that we visited, New York City has to be the best place ever,” she says. “The lights, the different areas. People are really, really nice here. It’s not all about what fashion you’re wearing. In L.A. — I just feel like we don’t fit in. You’ve got to look a certain way, be a certain way. Here, it’s very down to earth.”
Odpowiedz
Oceń wypowiedź:
Plus Pozytywnie
Minus Negatywnie

Ocena: -1
Autor: Elvis
2018-11-04 20:46:03

I'm about to run out of credit http://blog.cilek.com/etiket/kiz/ tadalafil tablets tadora 20 “One of the things we got a lot of compliments on were the jokes,” says Schaefer. “We’re going to try to keep showcasing Nikki’s and my friendship, and chemistry, since that’s what people seem to respond to the most.”
Odpowiedz
Oceń wypowiedź:
Plus Pozytywnie
Minus Negatywnie

Ocena: -1
Autor: Stacy
2018-11-04 20:46:02

Would you like to leave a message? http://blog.cilek.com/etiket/trendler/ tadalis sx 20mg tabletten However, he will concede that his behaviour towards women isn’t compatible with a male feminist. “One of the things about a male feminist is that he should be honest in his relationships with women. I don’t think everyone would agree, but that’s what I was offering up.
Odpowiedz
Oceń wypowiedź:
Plus Pozytywnie
Minus Negatywnie

Ocena: 5
Autor: Tracey
2018-11-04 20:46:02

I'd like to cancel a cheque http://blog.cilek.com/etiket/2018/ buy super p force with mastercard Analysts said economic weakness resulting from the shutdownand uncertainty over the next round of budget and debtnegotiations may keep the Federal Reserve from withdrawingmonetary stimulus at least until a few months into the year.
Odpowiedz
Oceń wypowiedź:
Plus Pozytywnie
Minus Negatywnie

Ocena: 0
Autor: Elijah
2018-11-04 20:46:01

Have you got a current driving licence? http://blog.cilek.com/etiket/2018/ super p force product Newry and Armagh Sinn Fein MLA, Mickey Brady, said his party believes health services should be provided free at the point of delivery. “Questions need to be asked if the private sector, operating as a business and driven by profits, is best placed to deliver these services and in the best interest of those in need of domiciliary care,” he added.
Odpowiedz
Oceń wypowiedź:
Plus Pozytywnie
Minus Negatywnie

Ocena: 1
Autor: Kerry
2018-11-04 20:07:38

I'm interested in this position http://blog.cilek.com/etiket/sicak/ use of zenegra 100 While hundreds of banks participate in the foreign exchange market, four players dominate, with a combined share of more than 50 percent, according to a May survey by Euromoney Institutional Investor. Germany's Deutsche Bank is No. 1, with a 15 percent share, followed by Citigroup with 14.9 percent, Britain's Barclays with 10 percent and UBS with 10 percent.
Odpowiedz
Oceń wypowiedź:
Plus Pozytywnie
Minus Negatywnie

Ocena: 4
Autor: Nathan
2018-11-04 20:07:38

I work for myself http://blog.cilek.com/etiket/hali/ yagara pills Conklin apparently did not know that the man has Asperger's syndrome, and that last year, he was committed to West Hills Hospital under what is called a "legal 2000" — meaning he was a threat to himself or others, Schaller said.
Odpowiedz
Oceń wypowiedź:
Plus Pozytywnie
Minus Negatywnie

Ocena: -2
Autor: Oliver
2018-11-04 20:07:37

Enter your PIN http://blog.cilek.com/etiket/pembe/ vigora 100 in south africa "He asked me if I wanted to go to Venice with him to do laundry," Hewitt said. "But I told him I didn't need to go. When he left, I felt like everything was fine. I was shocked when I heard. Maybe if I'd have gone, he wouldn't have done this."
Odpowiedz
Oceń wypowiedź:
Plus Pozytywnie
Minus Negatywnie

Ocena: -1
Autor: Antonia
2018-11-04 20:07:36

Where's the postbox? http://blog.cilek.com/etiket/sicak/ zenegra 100 effects The Penn State scandal stunned the world of major college sports and raised questions about the motivation of people who may have been aware of Sandusky's behavior and failed to report a top coach in the school's lucrative football program.
Odpowiedz
Oceń wypowiedź:
Plus Pozytywnie
Minus Negatywnie

Ocena: 0
Autor: Faith
2018-11-04 20:07:36

When do you want me to start? http://blog.cilek.com/etiket/sicak/ zenegra 100 effects The lawsuit was filed after the Sandoz generic division ofNovartis and Mylan notified the U.S. Food and DrugAdministration that they wanted to bring out generic versions ofCopaxone. Teva sued to block them and protect its patents.
Odpowiedz
Oceń wypowiedź:
Plus Pozytywnie
Minus Negatywnie

Ocena: 8
Autor: Nicolas
2018-11-04 19:30:38

Hello good day http://blog.cilek.com/etiket/emzirme/ does sildalis work An EU habitats directive and Republic of Ireland law make it illegal to cut turf - a traditional domestic fuel - on 53 Irish bogs. They are designated as special conservation areas - part of an EU commitment to reverse biodiversity loss by 2020.
Odpowiedz
Oceń wypowiedź:
Plus Pozytywnie
Minus Negatywnie

Ocena: 0
Autor: Darin
2018-11-04 19:30:37

When can you start? http://blog.cilek.com/etiket/yaz/ silvitra reviews Keith Alexander, the NSA director, jousted with hecklers atthe Black Hat security conference in Las Vegas on Wednesday ashe defended the U.S. spy agency's surveillance programs before acrowd of cybersecurity experts and hackers.
Odpowiedz
Oceń wypowiedź:
Plus Pozytywnie
Minus Negatywnie

Ocena: 5
Autor: Alphonso
2018-11-04 19:30:37

Where do you study? http://blog.cilek.com/etiket/emzirme/ sildalis 120 mg The MCC intend to press ahead with the Masterplan, a stage-by-stage reworking of the Home of Cricket that would cost about £200million and would take 15 years to complete. Within the next two to three weeks, the club expect to submit a planning application to redevelop the Warner Stand.
Odpowiedz
Oceń wypowiedź:
Plus Pozytywnie
Minus Negatywnie

Ocena: 7
Autor: Rebecca
2018-11-04 19:30:36

Could you send me an application form? http://blog.cilek.com/etiket/okul/ compare staxyn prices Construction workers work on the scaffolding of a new building in front of the Oriental Pearl TV Tower in an area where old residential buildings are being demolished to make room for new skyscrapers in Shanghai September 9, 2013.
Odpowiedz
Oceń wypowiedź:
Plus Pozytywnie
Minus Negatywnie

Ocena: 8

Dodaj komentarz: