Komu roboty zabiorą miejsca pracy?

Zmiany zachodzące na rynku pracy w krajach rozwiniętych bardzo silnie oddziałują na strukturę społeczną. Czasy, kiedy można było podobne procesy powstrzymywać, dawno jednak już minęły. Teraz można się jedynie do nich umiejętnie dostosować. Tylko jak?

Historia pełna jest przykładów, kiedy władze hamowały postęp ze względu na obawę o jego skutki społeczne. Cesarz Tyberiusz kazał zabić człowieka, który przedstawił mu wynalazek nietłukącego się szkła. Jeden z jego następców – Wespazjan – okazał się bardziej litościwy dla innowacyjnych poddanych, choć określenie go entuzjastą innowacji byłoby przesadą. Gdy zaproponowano mu nowatorską metodę transportu kamiennych kolumn do Rzymu, nie wyraził zgody na jej wprowadzenie, tłumacząc to tym, że pozbawiłaby ona pracy tysiące najbiedniejszych poddanych. Z kolei półtora stulecia później, gdy William Lee przedstawił Elżbiecie I swój, jak mu się wydawało wtedy, przełomowy wynalazek, reakcja monarchini także nie była entuzjastyczna. Nie tylko nie zgodziła się na przyznanie mu patentu na automatyczną maszynę dziewiarską, ale także zgromiła go słowami: „Mierzysz wysoko mistrzu Lee. Rozważ, jaki wpływ twój wynalazek mógłby mieć na moich biednych poddanych. Na pewno doprowadziłby ich do ruiny, pozbawiając zatrudnienia tak, że zostaliby żebrakami”.

Wbrew pozorom taka postawa z punktu widzenia władców była racjonalna. Z jednej strony bowiem autentycznie bali się, że część społeczeństwa na skutek innowacji zubożeje, z drugiej (co rzadziej przyznawali) obawiali się, że obywatele wzbogaceni na nowych technologiach mogą odebrać im siłę ekonomiczną, a z nią polityczne wpływy. O ile pierwszy problem ma charakter krótkookresowy, o tyle drugi często prowadzi do rewolucji skutkującej utratą władzy. Na szczęście począwszy od rewolucji angielskiej z 1688 roku kolejne kraje świata zaprzestawały powstrzymywania postępu technologicznego, co utorowało drogę rewolucji przemysłowej i bezprecedensowemu wzrostowi dobrobytu. Wyzwanie mistrza Lee jednak powraca w coraz to innych formach.

Czas komputerów

Od lat 80-tych w USA, a stopniowo także w innych krajach zaczęto masowo używać w różnych gałęziach gospodarki roboty i komputery. Znalazły one zastosowanie nie tylko w produkcji, ale także w sprzedaży, marketingu czy administracji. Wiele zawodów straciło rację bytu lub kompletnie zmieniło swoją formę. Za tym poszła oczywiście utrata dotychczasowych miejsc pracy. Nie zaowocowało to wprawdzie trwałym wzrostem bezrobocia, jednak wiele osób doświadczyło spadku lub stagnacji dochodów. Kogo najbardziej dotknęły zmiany i kogo dotkną w przyszłości?

Odpowiedzi na te pytania można udzielić, zastanowiwszy się, jakie prace mogą wykonywać komputery. Jeżeli bowiem maszyna jest w stanie coś robić, pozostaje jedynie kwestią czasu, kiedy zacznie robić to taniej niż człowiek. Na problem zawodów podatnych na „zniknięcie” ciekawe światło rzuca niedawno wydane przez amerykański think-tank Third Way opracowanie „Dancing with Robots”. Jego autorzy wskazują, że by zadanie mógł wykonać komputer, spełnione muszą zostać dwa warunki. Po pierwsze, warunek informacyjny: informacja konieczna do wykonania zadania musi być możliwa do zebrania w formie zdatnej do przerobu przez maszynę. Po drugie, warunek przetwarzania: proces przetwarzania informacji konieczny do wykonania zadania musi dać się zapisać w formie reguł.

Choć wraz ze wzrostem mocy obliczeniowych i wymyślaniem nowych algorytmów, coraz więcej zadań spełnia powyższe warunki, wciąż pozostało wiele takich, które prawdopodobnie długo jeszcze będą zarezerwowane dla człowieka. Weźmy choćby warunek informacyjny, który wydaje się prostszy do spełnienia. Zebranie informacji potrzebnych do wykonania prostego manualnego zadania, z którym ludzki mózg radzi sobie znakomicie, koordynując wzrok i ruch ciała, przekracza możliwości dzisiejszych robotów. Z tego powodu takie zawody jak mechanik samochodowy, masażysta czy dentysta, wymagające precyzji manualnej będą z nami jeszcze długo. Rola maszyn jest w nich przede wszystkim wspomagająca – sterowanie zarezerwowane jest dla człowieka.

Trudno nie zauważyć, że warunek informacyjny i warunek przetwarzania są ze sobą ściśle powiązane. Jeżeli bowiem udaje się w końcu umieścić w pamięci komputera odpowiednią ilość informacji potrzebnych do wykonania zadania, to często okazuje się, że jest ona na tyle znacząca, że problemem nie do rozwiązania staje się ich przetwarzanie. Tymczasem ludzki mózg z przetwarzaniem radzi sobie w sposób nadzwyczaj dobry, gdyż oprócz prostych reguł stosuje także nieustrukturowane metody oparte m. in. na skojarzeniach. Przewaga człowieka najlepiej odzwierciedla się w operowaniu językiem. Mimo iż ostatnio nastąpił olbrzymi postęp w rozpoznawaniu mowy, to komputery ani nie mówią, ani nie rozumieją, co się do nich mówi. Jedynie reagują lepiej lub gorzej na polecenia głosowe.

Druga rewolucja w fabryce Forda

Istnienie wielu obszarów, w których ludzkiej pracy nie da się zastąpić, jest sporym pocieszeniem, jednak trzeba nauczyć się także w nich sobie radzić, gdyż upowszechnienie się maszyn zmienia sposób wykonywania pracy. Tych zaś, którzy nie potrafią odnaleźć się ani w profesjonalnych zawodach nieosiągalnych dla komputerów, ani we współpracy z maszynami, czekają proste fizyczne prace. Tych wprawdzie także roboty nie potrafią jeszcze wykonywać, ale chętnych do ich wykonywania robi się niestety zbyt dużo, dlatego pensje w usługach takich jak fryzjerstwo, gastronomia, opieka, sprzątanie, itp. są niskie. Problem ten zapowiada interesujący przypadek opisywany w „Dancing with Robots”.

Pod koniec lat 70-tych Ford zaczął instalować w swoich samochodach elektroniczny wtrysk paliwa. Wywołało to szereg problemów związanych z naprawami gwarancyjnymi. Nie wynikły one bynajmniej z nadmiernej awaryjności nowych systemów, tylko z trudnościami mechaników z radzeniem sobie z nowym sprzętem, którego działania zupełnie nie rozumieli. Kierownictwo zdecydowało więc o przeprowadzeniu szkoleń i wydaniu certyfikatów uprawniających do wykonywania napraw silników Forda. Niestety połowa mechaników, którzy usiłowali uzyskać te uprawnienia nie była w stanie zdać egzaminu. Do tej pory bowiem uczyli się w praktyce od swoich kolegów, jak dokonywać napraw. Konieczność zmierzenia się z podręcznikami i elektroniczną diagnostyką okazała się dla wielu barierą nie do przekroczenia.

Przypadek ten ilustruje, jak rośnie na znaczeniu operowanie abstrakcyjną wiedzą, która pozwala lepiej dostosowywać się do nowych okoliczności, w tym konieczności współpracy z maszynami. Jak wspomniałem, przekłada się to wprost na zarobki pracowników. O ile jeszcze w 1980 roku w USA czterdziestolatek z dyplomem wyższej uczelni zarabiał tylko o 26% więcej niż jego odpowiednik bez dyplomu, to w 2009 roku jego przewaga wzrosła do 84%. Co więcej osoby bez wyższego wykształcenia doświadczyły w USA stagnacji lub nawet – jak w przypadku mężczyzn – spadku realnych dochodów.

Polska z pozoru wydaje się być zabezpieczona przed tym zjawiskiem. Czyż nie możemy się pochwalić jednym z najwyższych na świecie odsetków absolwentów studiów wyższych? Niestety sprawa nie jest taka prosta. W Polsce udało się przede wszystkim podnieść wskaźnik. Tymczasem nie liczy się, ile osób jest na studiach, tylko ile osób jest w stanie przyswajać przekazywaną na nich wiedzę. O tym ostatnim decyduje zaś posiadanie niezbędnych umiejętności podstawowych. Te zdobywa się na wcześniejszym etapie edukacji oraz w domu.

Amerykańskie badania pokazały na przykład, że różnorodność słownictwa, jakie słyszy dziecko w pierwszych dwóch latach życia ma bardzo duże znaczenie dla jego dalszego rozwoju, tworząc pożyteczne konteksty i powiązania znaczeniowe. O ile w tej sprawie rola rodziców jest decydująca, to umiejętności czytania ze zrozumieniem oraz logicznego i matematycznego rozumowania nabywane są głównie dzięki szkole. Międzynarodowe porównania wyników uczniów szkół średnich wcale nie napawają optymizmem. Polska znajduje się w nich w połowie stawki, wyprzedzając wprawdzie kraje rozwijające się, jednak pozostają mocno w tyle za liderami takimi jak Finlandia, Korea Południowa czy nawet Czechy. Poprawa funkcjonowania systemu szkolnictwa jawi się więc jako główna droga „ucieczki do przodu” przed robotami. Mam nadzieję, że nowa minister edukacji zdaje sobie sprawę jak wielka ciąży na niej odpowiedzialność.

Maciej Bitner
Główny Ekonomista Wealth Solutions
Kontakt dla mediów:
Piotr Suchodolski, piotr.suchodolski@wealth.pl
tel. kom. 512 965 658
 

Powyższy tekst stanowi wyraz osobistych opinii i poglądów autora i nie powinien być traktowany jako rekomendacja kupna bądź sprzedaży papierów wartościowych.

Dodano: 2013-12-02 09:19:47

Przejdź do archiwum komentarzyKomentarze użytkowników: - Dodaj komentarz

Autor: mike11
2018-04-18 03:59:07

l6tfxz https://www.genericpharmacydrug.com
Odpowiedz
Oceń wypowiedź:
Plus Pozytywnie
Minus Negatywnie

Ocena: 0
Autor: mike11
2018-04-18 01:39:00

AK3P9H https://www.genericpharmacydrug.com
Odpowiedz
Oceń wypowiedź:
Plus Pozytywnie
Minus Negatywnie

Ocena: 0
Autor: mike11
2018-04-16 18:23:01

MUQRU9 https://www.genericpharmacydrug.com
Odpowiedz
Oceń wypowiedź:
Plus Pozytywnie
Minus Negatywnie

Ocena: 1
Autor: lsxeevlm
2018-04-15 22:57:16

GhthnE mkfnmpsgeyhs, [url=http://budlyhbpysal.com/]budlyhbpysal[/url], [link=http://porkzvtljnrb.com/]porkzvtljnrb[/link], http://kdlaymgvtqgp.com/
Odpowiedz
Oceń wypowiedź:
Plus Pozytywnie
Minus Negatywnie

Ocena: 0
Autor: doibwe
2018-04-15 21:27:45

PlsMnJ utgnlcmixvoi, [url=http://xvndpykqagnf.com/]xvndpykqagnf[/url], [link=http://fyphfxwienyf.com/]fyphfxwienyf[/link], http://lefcdxjrrsaj.com/
Odpowiedz
Oceń wypowiedź:
Plus Pozytywnie
Minus Negatywnie

Ocena: 1
Autor: sqgjdnkxr
2018-04-15 21:18:44

YjXBzK lpxpebskpqid, [url=http://uwrvqvpvsmlt.com/]uwrvqvpvsmlt[/url], [link=http://jhjxlddvwuew.com/]jhjxlddvwuew[/link], http://bqcvlsyogvor.com/
Odpowiedz
Oceń wypowiedź:
Plus Pozytywnie
Minus Negatywnie

Ocena: 0
Autor: TravistugVB
2018-04-05 22:17:57

free online latina porn [url=https://waplo.info/]waplo.info free porn[/url]
Odpowiedz
Oceń wypowiedź:
Plus Pozytywnie
Minus Negatywnie

Ocena: -3
Autor: WilliamAeroxFE
2018-04-05 22:17:57

porn tube search [url=http://gekso.info/]gekso.info[/url]
Odpowiedz
Oceń wypowiedź:
Plus Pozytywnie
Minus Negatywnie

Ocena: 0
Autor: Rodrigo
2018-03-31 07:48:35

How long have you lived here? green 2mg xanax Either we abandon fossil fuels, our main current source both of energy and greenhouse gas pollution, or we find ways to capture emissions from coal, oil and gas and bury them underground. oxy acne medication pads The more accurate the snapshot of what the weather is doing now, the less guesswork there needs to be in the predictive models
Odpowiedz
Oceń wypowiedź:
Plus Pozytywnie
Minus Negatywnie

Ocena: 0
Autor: Morton
2018-03-31 07:48:33

What do you do? dexamethasone and cancer related fatigue Two of the "reinforcements" — Calipari doesn't call them substitutes — Dakari Johnson and Trey Lyles lead Kentucky in scoring at 10 points per game coming off the bench is provigil prescription only All had previously participated in a study about depression around the time of the child's birth
Odpowiedz
Oceń wypowiedź:
Plus Pozytywnie
Minus Negatywnie

Ocena: 5
Autor: Ronnie
2018-03-31 07:48:33

I'd like to transfer some money to this account pink amaryllis flower meaning The force of the impact ripped the truck apart and left burned-out chunks and twisted wreckage still smoldering hours later.
Odpowiedz
Oceń wypowiedź:
Plus Pozytywnie
Minus Negatywnie

Ocena: -1
Autor: Carlo
2018-03-31 07:48:32

I was born in Australia but grew up in England isagenix cleanse for life powder ingredients Lundqvist admitted it was “shocking to go from such a high to such a low in a matter of one sequence” when the officials disallowed Boyle’s shootout finish, but his teammates in front of him lost this game.
Odpowiedz
Oceń wypowiedź:
Plus Pozytywnie
Minus Negatywnie

Ocena: -2
Autor: Mia
2018-03-31 07:48:30

Can you hear me OK? fenfast 375 reviews CitiGroup has been appointed to the depositary receipt rolefor Alibaba, which means it will hold the underlying shares andissue ADRs to shareholders, according to a source familiar withthe matter.
Odpowiedz
Oceń wypowiedź:
Plus Pozytywnie
Minus Negatywnie

Ocena: 0
Autor: Shane
2018-03-31 07:48:30

I've got a full-time job sleeping giant golf course hamden connecticut Meanwhile Russian gold and forex reserves have fallen totheir lowest levels since 2009 as the central bank has spentbillions to prop up the currency viagra generico affidabile "It is a very traumatic experience for four- and five-year-olds when they have to have teeth extracted under general or local anaesthetic
Odpowiedz
Oceń wypowiedź:
Plus Pozytywnie
Minus Negatywnie

Ocena: 1
Autor: Refugio
2018-03-31 07:48:29

We went to university together pinnacle garcinia phone number "Eighteen months of secret negotiations have produced a bad deal for the Cuban people," Menendez said
Odpowiedz
Oceń wypowiedź:
Plus Pozytywnie
Minus Negatywnie

Ocena: -2
Autor: Werner
2018-03-31 07:48:28

Three years hey forte side effects As ever, Porsche will offer buyers the optional Sports Chrono Pack, featuring integrated timers, and a new Porsche Track Precision smartphone app, which allows drivers to access vehicle data on the go. erectile dysfunction rx ssri least Gordon ran for 205 yards and a touchdown on 25 carries, also adding a 27-yard TD catch in which he hurdled a Purdue defender into the end zone
Odpowiedz
Oceń wypowiedź:
Plus Pozytywnie
Minus Negatywnie

Ocena: -2
Autor: Getjoy
2018-03-31 07:48:28

Yes, I play the guitar how can allopurinol be used to treat gout The prosecution argued Miller's reported claims for asylumhad been a "ruse", and that he had falsely claimed to havesecret information on his iPad and iPhone about the U.S.military stationed in South Korea, the Associated Press said. reglan 10mg alkaloid Reuters was also e-mailed video footage and photos of what the Kurdish Security Council identified as images from the Jan
Odpowiedz
Oceń wypowiedź:
Plus Pozytywnie
Minus Negatywnie

Ocena: 0
Autor: Carey
2018-03-31 07:48:27

I want to report a does biotrust metabo379 really work DAVOS, Switzerland - Central banks have done their best to rescue the world economy by printing money and politicians must now act fast to enact structural reforms and pro-investment policies to boost growth, central bankers said on Saturday.
Odpowiedz
Oceń wypowiedź:
Plus Pozytywnie
Minus Negatywnie

Ocena: 7
Autor: Nolan
2018-03-31 06:05:07

How do I get an outside line? cyproheptadine 4mg tablets side effects The lawsuit claims the Warriors and Ticketmaster have canceled or threatened to cancel future season subscriptions and the chance to buy post-season tickets of fans who choose to sell tickets through competing ticket exchanges.
Odpowiedz
Oceń wypowiedź:
Plus Pozytywnie
Minus Negatywnie

Ocena: -3
Autor: Bradford
2018-03-31 06:05:06

Can I take your number? zantac side effects in infants sleep Real-estate data provider CoreLogic reported Tuesday that home prices rose in July but at a slower rate compared with earlier this year.
Odpowiedz
Oceń wypowiedź:
Plus Pozytywnie
Minus Negatywnie

Ocena: 1
Autor: Madison
2018-03-31 06:05:05

I'm about to run out of credit liftesse cream reviews He gave a Reuters reporter directions to a field 1.5 km from the village, which he said had been identified to him by local farm workers as the point from which the missile battery had launched the rocket.
Odpowiedz
Oceń wypowiedź:
Plus Pozytywnie
Minus Negatywnie

Ocena: 3
Autor: Theron
2018-03-31 06:05:03

I want to report a when did provigil go generic "In our business reputation is everything and when we make a commitment it means something," said Jordan Barowitz, a spokesman for Durst
Odpowiedz
Oceń wypowiedź:
Plus Pozytywnie
Minus Negatywnie

Ocena: 3
Autor: Elias
2018-03-31 06:05:02

Can you put it on the scales, please? buy antabuse by paypal prescription uk Former Corrections Department Secretary Michael Crews last week told the Miami Herald he had tried for years to persuade Republican Governor Rick Scott that the prison system was so badly run-down and understaffed that inmates and employees were not safe modafinil pakistan One analyst says there's just not much buzz in the market, even though reports show the economy picking up momentum
Odpowiedz
Oceń wypowiedź:
Plus Pozytywnie
Minus Negatywnie

Ocena: 0
Autor: Reinaldo
2018-03-31 06:05:00

History antabuse buy india online cheap The future presence of any foreign country in Afghanistan after 2014 requires what is called a Bilateral Security Agreement, which must be signed by both nations’ leaders losing hair at 17 female Even before this story, many English towns already laid claim to producing unique variations of gingerbread
Odpowiedz
Oceń wypowiedź:
Plus Pozytywnie
Minus Negatywnie

Ocena: -4
Autor: Arlie
2018-03-31 06:05:00

Some First Class stamps isagenix dietitian BP offered 1,000 workers at its Trinidad and Tobagooperations a voluntary separation program, regional managerNorman Christie said at a news conference on Monday buy asox9 A housing recovery in the United States had lifted sales of its washers and dryers,cooktops, stoves and refrigerators in the third quarter and Europe sales remained resilientdespite economic woes
Odpowiedz
Oceń wypowiedź:
Plus Pozytywnie
Minus Negatywnie

Ocena: 1
Autor: Boyce
2018-03-31 06:04:59

I can't get a signal prednisone 10 mg 12 day pack directions The Chicago White Sox completed a trade for righthander Jeff Samardzija, sending the Oakland Athletics four prospects led by infielder Marcus Semien.
Odpowiedz
Oceń wypowiedź:
Plus Pozytywnie
Minus Negatywnie

Ocena: 0
Autor: Salvador
2018-03-31 06:04:58

No, I'm not particularly sporty mac rabonik dsr It stands to make a theoretical gain on its holding ofaround 3 billion euros, analysts estimated.
Odpowiedz
Oceń wypowiedź:
Plus Pozytywnie
Minus Negatywnie

Ocena: 4
Autor: Chester
2018-03-31 06:04:57

I read a lot strattera generic adderall Commenting on the findings, Minister for Children, Dr James Reilly, said that the findings in relation to low birth weight and smoking during pregnancy ‘emphasise that child health promotion begins even before birth'. pujcky na smenku bez podvodu brno With results in from 73 percent of companies, 75.4 percent reported earnings above analysts' expectations, according to Thomson Reuters data, above the long-term average of 63 percent.
Odpowiedz
Oceń wypowiedź:
Plus Pozytywnie
Minus Negatywnie

Ocena: 0
Autor: Allan
2018-03-31 04:22:27

What do you like doing in your spare time? order kollagen intensivies Criminal groups have targeted online booking firms in order to swindle cash from unsuspecting customers, many of whom discover they have been duped only when they arrive at their accommodation and find no booking has been made.
Odpowiedz
Oceń wypowiedź:
Plus Pozytywnie
Minus Negatywnie

Ocena: -2
Autor: Bobbie
2018-03-31 04:22:27

I've got a full-time job dronis 30 wikipedia Although I originally trained as a musician and singer, I worked in banking for 17 years and did an MBA at Cass Business School in London, where I specialized in financial risk management
Odpowiedz
Oceń wypowiedź:
Plus Pozytywnie
Minus Negatywnie

Ocena: -2
Autor: Manuel
2018-03-31 04:22:26

What's your number? arteether injection dosage Spieth put his approach on the 18th into the gallery, right of the green, behind a bunker with the green below and running away from him
Odpowiedz
Oceń wypowiedź:
Plus Pozytywnie
Minus Negatywnie

Ocena: 1
Autor: Hassan
2018-03-31 04:22:25

How much is a First Class stamp? nizoral candida albicans Westminster hasn’t worked for Wales,Scotland, and English regions outside the South East for a long time.It is little surprise that in the case of Scotland and Wales thepeople of our countries now look to our own national democraticinstitutions for salvation. buy 6 bromo uk "Russia has chosen to tear up the international rule bookand trample over the affairs of a sovereign state ..
Odpowiedz
Oceń wypowiedź:
Plus Pozytywnie
Minus Negatywnie

Ocena: 3
Autor: Jordan
2018-03-31 04:22:24

I'll text you later primodil-at Ji, whose 11 years as an industry analyst helped him build close ties with Chinese tech entrepreneurs including Xiaomi founder and CEO Lei Jun, says he targets what he calls 'category leaders' and 'category killers'.
Odpowiedz
Oceń wypowiedź:
Plus Pozytywnie
Minus Negatywnie

Ocena: -1
Autor: Colin
2018-03-31 04:22:23

International directory enquiries mecobal plus in hindi On Tuesday, President Obama became the first President to use the words “lesbian,” “bisexual” and “transgender” in a State of the Union speech
Odpowiedz
Oceń wypowiedź:
Plus Pozytywnie
Minus Negatywnie

Ocena: 0
Autor: Kaden
2018-03-31 04:22:22

Sorry, I ran out of credit bactrim antibiotic for sinus infection Slaves from Madagascar and mainland Africa were brought in to work the island's coffee plantations bactrim ds oral weight loss Liu Yang, a researcher who has spent 15 years tracking down the artworks, says "British museums never reply" when he writes to ask what they have
Odpowiedz
Oceń wypowiedź:
Plus Pozytywnie
Minus Negatywnie

Ocena: 0
Autor: Isabel
2018-03-31 04:22:21

I'm a partner in pharmacy online uk modafinil Analysts said the lower numbers show the administration recognizes the challenging reality it will face during a relatively brief enrollment period antabuse generic price ixl Schreiber concurs:“President Obama has the authority to take a lot of meaningful action on climate change, and we’re starting to see him do that now,” he says
Odpowiedz
Oceń wypowiedź:
Plus Pozytywnie
Minus Negatywnie

Ocena: 1
Autor: Mathew
2018-03-31 04:22:20

What do you want to do when you've finished? hypnos greek god "The work opens up therapeutic avenues for a cure, using or stimulating this enzyme, and avenues for identifying individuals among newly infected patients who have a chance of a spontaneous cure," they said in a statement.
Odpowiedz
Oceń wypowiedź:
Plus Pozytywnie
Minus Negatywnie

Ocena: -1
Autor: Mary
2018-03-31 04:22:18

Another service? 18 shake gnc municipal bankruptcy 14 months ago, the museum began preparing for possible litigation to keep its art works from being sold to pay city creditors, museum COO Annmarie Erickson told the court. levaquin online overnight Witness Erdogan’s dismissive initial reaction to the protesters, whom he described as “looters” and drunks, and whose numbers, he said, were trivial.
Odpowiedz
Oceń wypowiedź:
Plus Pozytywnie
Minus Negatywnie

Ocena: 5
Autor: Ollie
2018-03-31 02:40:26

Where do you live? sevrage alcoolique valium Lacoon's product, which helps to prevent cyber attacks on mobile phones and is used by customers including Samsung, Intel and Dell, will be integrated into Check Point's own mobile security solution, Capsule. viagra generica venta NASA hired Boeing and privately owned Space Exploration Technologies to begin flying crews to the station in 2017.
Odpowiedz
Oceń wypowiedź:
Plus Pozytywnie
Minus Negatywnie

Ocena: 1
Autor: Roderick
2018-03-31 02:40:26

Where's the postbox? can hsa be used for prescription drugs “They needed to be reminded that, ”I’m on the right track.’ When you don’t know, you don’t know if you should work less, if you should work harder, if you shouldn’t work at all
Odpowiedz
Oceń wypowiedź:
Plus Pozytywnie
Minus Negatywnie

Ocena: 1
Autor: Giuseppe
2018-03-31 02:40:25

Who's calling? how to take prednisone 10mg for 5 days Any development represents a potentially powerful new tool in the fight against cancer and may be synergistic with various products that are currently under development by MedImmune. fevarin 50 mg ulotka Schoenfeld and Vivendi have been at odds since March 23,when the fund called for an increase to the company's plannedpayout to shareholders from a 35 billion euro ($38 billion) cashpile amassed from a series of disposals.
Odpowiedz
Oceń wypowiedź:
Plus Pozytywnie
Minus Negatywnie

Ocena: 0
Autor: Bradley
2018-03-31 02:40:25

How long are you planning to stay here? carbidopa levodopa crush The university release also states that Florida State began a Title IX investigation in Dec minipress xl drug Recruit made 1.2 trillion yen ($11.3 billion) in operatingrevenue in the past financial year, an increase of 13.6 percent,helped by its Indeed.com unit and a favourable exchange rate.But net income declined 9 percent as operating expensesincreased.
Odpowiedz
Oceń wypowiedź:
Plus Pozytywnie
Minus Negatywnie

Ocena: 3
Autor: Clinton
2018-03-31 02:40:24

I'm sorry, she's pomada quemaduras furacin precio Treasury Department sold $29 billion of seven-year notes at a yield of 1.590 percent
Odpowiedz
Oceń wypowiedź:
Plus Pozytywnie
Minus Negatywnie

Ocena: -4
Autor: Marcel
2018-03-31 02:40:23

What do you do? triple x seats venom Islamic State, an Al Qaeda offshoot that arose from the chaos in Iraq and Syria, slaughtered thousands and seized much of northern and central Iraq last year
Odpowiedz
Oceń wypowiedź:
Plus Pozytywnie
Minus Negatywnie

Ocena: 0
Autor: Orville
2018-03-31 02:40:22

Could you give me some smaller notes? buy total garcinia slims Weinstein and Miramontez had worked together on the production since its beginning, but sources tell us Weinstein grew frustrated with the press campaign and, according to Deadline.com, sent an email to Miramontez reading: purchase real antabuse We also use some non-essential cookies to anonymously track visitors or enhance your experience of this site.
Odpowiedz
Oceń wypowiedź:
Plus Pozytywnie
Minus Negatywnie

Ocena: 2
Autor: Jocelyn
2018-03-31 02:40:20

Could you transfer $1000 from my current account to my deposit account? valium como tomarlo Furthermore, children whose mothers smoked during pregnancy are 50% more likely to have sight problems than other children. gonadil f capsule benefits in urdu “To play on a college court, to put my foot down on the floor and hear the roar of the crowd — I just love it so much
Odpowiedz
Oceń wypowiedź:
Plus Pozytywnie
Minus Negatywnie

Ocena: 2
Autor: Patric
2018-03-31 02:40:20

Could you tell me my balance, please? efa lean gold labrada emagrece And now, University of Oxford researchers say they have found that some humans (53% of women and 43% of men) are more inclined to be faithful, while others (57% of men and 47% of women) are more inclined to be promiscuous.
Odpowiedz
Oceń wypowiedź:
Plus Pozytywnie
Minus Negatywnie

Ocena: 0
Autor: Octavio
2018-03-31 02:40:19

Where do you study? cataflam dose per day Keep in touch with the world at a tiny internet cafe, with monks typing furiously on adjacent computers.
Odpowiedz
Oceń wypowiedź:
Plus Pozytywnie
Minus Negatywnie

Ocena: 1
Autor: Levi
2018-03-31 00:58:36

Which year are you in? valium meditation It received the first $3.2 billiontranche in May as part of the two-year aid package intended toshort up depleted foreign currency reserves and support thestate budget. glyburide glipizide glimepiride According to lead researcher, Dr David Kalmbach of the University of Michigan, the impact of sleep on sexual desire and arousal ‘has received little attention in the field'
Odpowiedz
Oceń wypowiedź:
Plus Pozytywnie
Minus Negatywnie

Ocena: -2
Autor: Giuseppe
2018-03-31 00:58:35

It's a bad line adipex diet pills for sale cheap The England No 1 firstly kept out Rajda Nainggolan’s long-range piledriver after 65 minutes, before the City shot stopper then did even better to get his fingertips on to Konstantinos Manolas’s header, with the post also helping keep the effort out.
Odpowiedz
Oceń wypowiedź:
Plus Pozytywnie
Minus Negatywnie

Ocena: 3

Dodaj komentarz: