Komu roboty zabiorą miejsca pracy?

Zmiany zachodzące na rynku pracy w krajach rozwiniętych bardzo silnie oddziałują na strukturę społeczną. Czasy, kiedy można było podobne procesy powstrzymywać, dawno jednak już minęły. Teraz można się jedynie do nich umiejętnie dostosować. Tylko jak?

Historia pełna jest przykładów, kiedy władze hamowały postęp ze względu na obawę o jego skutki społeczne. Cesarz Tyberiusz kazał zabić człowieka, który przedstawił mu wynalazek nietłukącego się szkła. Jeden z jego następców – Wespazjan – okazał się bardziej litościwy dla innowacyjnych poddanych, choć określenie go entuzjastą innowacji byłoby przesadą. Gdy zaproponowano mu nowatorską metodę transportu kamiennych kolumn do Rzymu, nie wyraził zgody na jej wprowadzenie, tłumacząc to tym, że pozbawiłaby ona pracy tysiące najbiedniejszych poddanych. Z kolei półtora stulecia później, gdy William Lee przedstawił Elżbiecie I swój, jak mu się wydawało wtedy, przełomowy wynalazek, reakcja monarchini także nie była entuzjastyczna. Nie tylko nie zgodziła się na przyznanie mu patentu na automatyczną maszynę dziewiarską, ale także zgromiła go słowami: „Mierzysz wysoko mistrzu Lee. Rozważ, jaki wpływ twój wynalazek mógłby mieć na moich biednych poddanych. Na pewno doprowadziłby ich do ruiny, pozbawiając zatrudnienia tak, że zostaliby żebrakami”.

Wbrew pozorom taka postawa z punktu widzenia władców była racjonalna. Z jednej strony bowiem autentycznie bali się, że część społeczeństwa na skutek innowacji zubożeje, z drugiej (co rzadziej przyznawali) obawiali się, że obywatele wzbogaceni na nowych technologiach mogą odebrać im siłę ekonomiczną, a z nią polityczne wpływy. O ile pierwszy problem ma charakter krótkookresowy, o tyle drugi często prowadzi do rewolucji skutkującej utratą władzy. Na szczęście począwszy od rewolucji angielskiej z 1688 roku kolejne kraje świata zaprzestawały powstrzymywania postępu technologicznego, co utorowało drogę rewolucji przemysłowej i bezprecedensowemu wzrostowi dobrobytu. Wyzwanie mistrza Lee jednak powraca w coraz to innych formach.

Czas komputerów

Od lat 80-tych w USA, a stopniowo także w innych krajach zaczęto masowo używać w różnych gałęziach gospodarki roboty i komputery. Znalazły one zastosowanie nie tylko w produkcji, ale także w sprzedaży, marketingu czy administracji. Wiele zawodów straciło rację bytu lub kompletnie zmieniło swoją formę. Za tym poszła oczywiście utrata dotychczasowych miejsc pracy. Nie zaowocowało to wprawdzie trwałym wzrostem bezrobocia, jednak wiele osób doświadczyło spadku lub stagnacji dochodów. Kogo najbardziej dotknęły zmiany i kogo dotkną w przyszłości?

Odpowiedzi na te pytania można udzielić, zastanowiwszy się, jakie prace mogą wykonywać komputery. Jeżeli bowiem maszyna jest w stanie coś robić, pozostaje jedynie kwestią czasu, kiedy zacznie robić to taniej niż człowiek. Na problem zawodów podatnych na „zniknięcie” ciekawe światło rzuca niedawno wydane przez amerykański think-tank Third Way opracowanie „Dancing with Robots”. Jego autorzy wskazują, że by zadanie mógł wykonać komputer, spełnione muszą zostać dwa warunki. Po pierwsze, warunek informacyjny: informacja konieczna do wykonania zadania musi być możliwa do zebrania w formie zdatnej do przerobu przez maszynę. Po drugie, warunek przetwarzania: proces przetwarzania informacji konieczny do wykonania zadania musi dać się zapisać w formie reguł.

Choć wraz ze wzrostem mocy obliczeniowych i wymyślaniem nowych algorytmów, coraz więcej zadań spełnia powyższe warunki, wciąż pozostało wiele takich, które prawdopodobnie długo jeszcze będą zarezerwowane dla człowieka. Weźmy choćby warunek informacyjny, który wydaje się prostszy do spełnienia. Zebranie informacji potrzebnych do wykonania prostego manualnego zadania, z którym ludzki mózg radzi sobie znakomicie, koordynując wzrok i ruch ciała, przekracza możliwości dzisiejszych robotów. Z tego powodu takie zawody jak mechanik samochodowy, masażysta czy dentysta, wymagające precyzji manualnej będą z nami jeszcze długo. Rola maszyn jest w nich przede wszystkim wspomagająca – sterowanie zarezerwowane jest dla człowieka.

Trudno nie zauważyć, że warunek informacyjny i warunek przetwarzania są ze sobą ściśle powiązane. Jeżeli bowiem udaje się w końcu umieścić w pamięci komputera odpowiednią ilość informacji potrzebnych do wykonania zadania, to często okazuje się, że jest ona na tyle znacząca, że problemem nie do rozwiązania staje się ich przetwarzanie. Tymczasem ludzki mózg z przetwarzaniem radzi sobie w sposób nadzwyczaj dobry, gdyż oprócz prostych reguł stosuje także nieustrukturowane metody oparte m. in. na skojarzeniach. Przewaga człowieka najlepiej odzwierciedla się w operowaniu językiem. Mimo iż ostatnio nastąpił olbrzymi postęp w rozpoznawaniu mowy, to komputery ani nie mówią, ani nie rozumieją, co się do nich mówi. Jedynie reagują lepiej lub gorzej na polecenia głosowe.

Druga rewolucja w fabryce Forda

Istnienie wielu obszarów, w których ludzkiej pracy nie da się zastąpić, jest sporym pocieszeniem, jednak trzeba nauczyć się także w nich sobie radzić, gdyż upowszechnienie się maszyn zmienia sposób wykonywania pracy. Tych zaś, którzy nie potrafią odnaleźć się ani w profesjonalnych zawodach nieosiągalnych dla komputerów, ani we współpracy z maszynami, czekają proste fizyczne prace. Tych wprawdzie także roboty nie potrafią jeszcze wykonywać, ale chętnych do ich wykonywania robi się niestety zbyt dużo, dlatego pensje w usługach takich jak fryzjerstwo, gastronomia, opieka, sprzątanie, itp. są niskie. Problem ten zapowiada interesujący przypadek opisywany w „Dancing with Robots”.

Pod koniec lat 70-tych Ford zaczął instalować w swoich samochodach elektroniczny wtrysk paliwa. Wywołało to szereg problemów związanych z naprawami gwarancyjnymi. Nie wynikły one bynajmniej z nadmiernej awaryjności nowych systemów, tylko z trudnościami mechaników z radzeniem sobie z nowym sprzętem, którego działania zupełnie nie rozumieli. Kierownictwo zdecydowało więc o przeprowadzeniu szkoleń i wydaniu certyfikatów uprawniających do wykonywania napraw silników Forda. Niestety połowa mechaników, którzy usiłowali uzyskać te uprawnienia nie była w stanie zdać egzaminu. Do tej pory bowiem uczyli się w praktyce od swoich kolegów, jak dokonywać napraw. Konieczność zmierzenia się z podręcznikami i elektroniczną diagnostyką okazała się dla wielu barierą nie do przekroczenia.

Przypadek ten ilustruje, jak rośnie na znaczeniu operowanie abstrakcyjną wiedzą, która pozwala lepiej dostosowywać się do nowych okoliczności, w tym konieczności współpracy z maszynami. Jak wspomniałem, przekłada się to wprost na zarobki pracowników. O ile jeszcze w 1980 roku w USA czterdziestolatek z dyplomem wyższej uczelni zarabiał tylko o 26% więcej niż jego odpowiednik bez dyplomu, to w 2009 roku jego przewaga wzrosła do 84%. Co więcej osoby bez wyższego wykształcenia doświadczyły w USA stagnacji lub nawet – jak w przypadku mężczyzn – spadku realnych dochodów.

Polska z pozoru wydaje się być zabezpieczona przed tym zjawiskiem. Czyż nie możemy się pochwalić jednym z najwyższych na świecie odsetków absolwentów studiów wyższych? Niestety sprawa nie jest taka prosta. W Polsce udało się przede wszystkim podnieść wskaźnik. Tymczasem nie liczy się, ile osób jest na studiach, tylko ile osób jest w stanie przyswajać przekazywaną na nich wiedzę. O tym ostatnim decyduje zaś posiadanie niezbędnych umiejętności podstawowych. Te zdobywa się na wcześniejszym etapie edukacji oraz w domu.

Amerykańskie badania pokazały na przykład, że różnorodność słownictwa, jakie słyszy dziecko w pierwszych dwóch latach życia ma bardzo duże znaczenie dla jego dalszego rozwoju, tworząc pożyteczne konteksty i powiązania znaczeniowe. O ile w tej sprawie rola rodziców jest decydująca, to umiejętności czytania ze zrozumieniem oraz logicznego i matematycznego rozumowania nabywane są głównie dzięki szkole. Międzynarodowe porównania wyników uczniów szkół średnich wcale nie napawają optymizmem. Polska znajduje się w nich w połowie stawki, wyprzedzając wprawdzie kraje rozwijające się, jednak pozostają mocno w tyle za liderami takimi jak Finlandia, Korea Południowa czy nawet Czechy. Poprawa funkcjonowania systemu szkolnictwa jawi się więc jako główna droga „ucieczki do przodu” przed robotami. Mam nadzieję, że nowa minister edukacji zdaje sobie sprawę jak wielka ciąży na niej odpowiedzialność.

Maciej Bitner
Główny Ekonomista Wealth Solutions
Kontakt dla mediów:
Piotr Suchodolski, piotr.suchodolski@wealth.pl
tel. kom. 512 965 658
 

Powyższy tekst stanowi wyraz osobistych opinii i poglądów autora i nie powinien być traktowany jako rekomendacja kupna bądź sprzedaży papierów wartościowych.

Dodano: 2013-12-02 09:19:47

Przejdź do archiwum komentarzyKomentarze użytkowników: - Dodaj komentarz

Autor: rhpuxqf
2017-01-11 07:11:35

Q14f7u pbjlwdmttnby, [url=http://sipqfuadszqz.com/]sipqfuadszqz[/url], [link=http://mruladgtvsmh.com/]mruladgtvsmh[/link], http://lbpmwdtjnwda.com/
Odpowiedz
Oceń wypowiedź:
Plus Pozytywnie
Minus Negatywnie

Ocena: 1
Autor: Brand Shoes
2017-01-06 06:38:52

Please kindly take a look if any items you need now or like to collect. All Brands shoes available! Like Adidas, Asics, Coverse, MBT, New Balance, Nike, Skechers, Timberland Those shoes are 100% authentic. You can enjoy free shipping and no tax. Welcome to check our store and contact us, we are here for your best service always. Adidas Messi 16 FG Nike Air Max Motion LW Air Jordan 4 Adidas Ultra Boost Olympic Supra Bleeker Women Timberland 6 Inch Boots Nike Zoom Ascention Men MBT Kitabu Gtx Shoes Air Jordan 2 Men Adidas D Rose 7 Men MBT Baridi Women Nike Air Force 1 07 High Adidas Climacool Boat Lace Adidas Neo Chaussures Adidas NMD Human Race Adidas Originals ZX 500 Adidas Originals Stan Smith W Adidas Originals Pride Pack Adidas 11 Pro TF Adidas Springblade Schuhe Adidas Tubular Schuhe Adidas Yeezy Boost 550 Adidas Originals ZX 8000 Nike Elastico Pro III IC Adidas Originals NMD Air Jordan 23 Air Jordan 3.5 Men Nike Air Max 2017 Adidas Original ZX Adidas Climacool Boat Nike Elastico Pro III IC Adidas Superstar 2 Shoes Nike Roshe Two Flyknit Shoes Adidas Stan Smith MBT Fora Gtx Women Timberland Chukka BootsNike Magista Obra IC MBT Lami Damen Adidas Messi 16.3 IC Timberland 6 Inch Boots Herren Nike ELASTICO Finale III Street TF Adidas NMD C1 Nike Air Max 2016 Adidas Stan Smith Primeknit Adidas Ultra Boost Uncaged Nike Free Flyknit NSW MBT Kimondo Men MBT Kisumu 2 MBT Kisumu MBT Flame Chaussures MBT Kimondo Gtx Men MBT Fora Gtx Damen MBT Kifundo Men
Odpowiedz
Oceń wypowiedź:
Plus Pozytywnie
Minus Negatywnie

Ocena: 0
Autor: Barnypok
2017-01-02 00:02:30

pWN4qG http://www.FyLitCl7Pf7ojQdDUOLQOuaxTXbj5iNG.com
Odpowiedz
Oceń wypowiedź:
Plus Pozytywnie
Minus Negatywnie

Ocena: 0
Autor: lzm
2016-12-24 06:36:41

burberry outlet canada

nike air huarache

burberry us

Nike Free

pandora jewelry

nike huarache shoes

longchamp outlet

mk outlet

pandora bracelets

nike shox shoes

coach usa

ray ban aviator

louis vuitton outlet

Billat

michael kors outlet

sunglasses sm

michael kors purses on sale

abercrombie us

hermes uk

asics gel kayano

beats by dre

Cheap Ray Ban

true religion uk

prada outlet

Michael Kors Outlet

Jordan retro

sunglasses hut

Mizuno Shop Japan

michael kors outlet

kate spade purses outlet

moncler jacket

abercrombie outlet

burberry scarf

yeezy shoes

nike com

oakley sunglasses

beats studio

coach australia

prada outlet

coach outlet

michael kors outlet

change points uk

michael kors outlet

burberry australia

coach outlet

Hugo Boss Online

canada goose outlet

nike australia

mlb shop

abercrombie outlet

coach diaper bag

ray ban prescription sunglasses

Oakley Outlet

ray ban clubmaster

mlb.com

michael kors outlet

coach handbags

coach online

coach factory outlet

coach australia

Burberry Factory Outlet

baseball jerseys

Kate Spade Australia

coach sunglasses for women

burberry canada

coach outlet online

Mizuno Shop

ralph lauren australia

burberry

nike jordan

burberry outlet online

Pandora Charm

oakley outlet

michael kors uk

pandora charms uk

coach sunglasses

pandora rings

coach outlet store

asics shoes Australia

Prada Factory Outlet

michael kors outlet

ray-ban sunglasses

lebron james shoes

prada handbags

CHanel Factory Outlet

adidas australia

moncler jacket

hermes uk

coach bag

ugg uk

Nike Jordans

Jordan Retro Shoes

jordan retro shoes

coach handbags

top sunglasses

michael kors italy

burberry outlet

michael kors outlet

sac longchamp

yeezy boost 350

ralph lauren

nike shoes australia

Mizuno Shoes

michael kors uk

salomon shoes

MIZUNO Shop US

sheepskin boots

Prada bags

michael kors handbags

michael kors outlet

moncler coats

pandora jewelry

Ralph Lauren Polo

prada handbags

ugg boots

canada goose sale online

sunglasses outlet

flash sunglasses

snow boots

michael kors outlet

nike shoes

ray ban outlet

prada official site

coach outlet

salomon hiking shoes

Canada Goose Outlet

chanel bag

michael kors outlet

kate spade purses

burberry online

prada handbags

burberry online

Polo Ralph Lauren

Yeezy Boost 350

louboutin shoes

coach outlet

ugg boots

burberry

michael kors outlet

pandora australia

kate spade black friday

coach outlet

oakley australia

ralph lauren shirts

kate spade bags outlet

pandora jewelry

ugg boots

michael kors jet set tote

burberry outlet

coach australia

moncler outlet

china factory sale

burberry outlet

Nike Hyperdunk Shoes

Nike Air Jordan

pandora rings jewelry

michael kors outlet

michael kors outlet online

pandora rings

pandora charms

ugg australia

coach purse

prada bags on sale

kate spade handbags

ups tracking

sheepskin boots on sale

Kobe 9 Shoes

Hyperdunk 2016

shoes sale

nfl jerseys

kate spade

beats headphones

ray ban glasses

nike id

pandora australia

michael kors tote

canada goose sale

michael kors bags outlet

hermes purses

nike outlet

michael kors handbags outlet

Free Run

pirate system

polo outlet

ray ban wayfarer

ray ban sunglasses

mk bags

official prada site

canada goose jacket

kate spade outlet

ugg boots uk

pandora rings

pandora uk

coach outlet,coach factory

Michael Kors Watches Online

michael kors outlet store

louis vuitton outlet

Burberry Outlet

burberry outlet

Bed and Breakfast in chesterfield

Basketball shoes

Nike Hyperdunk 2015

burberry online

nike shoes

prada bags

prada bag

pandora rings

coach outlet online

Ray Ban Outlet

louis vuitton australia

ray ban sunglasses

kate spade

brand sunglasses

ray ban online

abercrombie and fitch

asics shoes

Ralph Lauren Polo

uggs outlet

louis vuitton outlet

michael kors wallet

official michael kors

michael kors outlet

coach bags

coach outlet online

prada bags

Chanel Tote Bag 2015

longchamps

hermes birkin

pandora necklaces

KD 8 shoes

coach outlet

michael kors bags

Prada Outlet

michael kors outlet

nike shoes

Kevin Durant Shoes

michael kors outlet online

coach factory outlet

abssice 360

kate spade outlet

cheap basketball shoes

louis vuitton outlet

coach outlet

michael kors purses outlet

Hermes Outlet

landinggear

pandora bracelet

oakley frogskins

Adidas Yeezy Boost 350

michael kors purses

Burberry online

air jordan shoes

ralph lauren

pandora charms sale

true religion uk

kate spade outlet online

Whitton Lodge Chesterfield Derbyshire UK

air jordan shoes

michael kors bags

abercrombie fitch

coach shoes

michael kors tote

michael kors purses

kate spade outlet

kate spade outlet

burberry australia

abercrombie outlet us

abercrombie paris

Coach Outlet Store

louis vuitton uk

timberland boots

burberry outlet online

jimmy choo australia

ray ban eyeglasses

mlb store

ray ban prescription glasses

moncler uk

Pandora bracelet

oakley sunglasses

huaraches

prada sunglasses

pandora.com

coach outlet

nike lebron james

michael kors outlet

asics Australia

prada online

michael kors

prada purses

major league baseball

nike outlet

coach outlet

kate spade

tiffany co

mens sunglasses

coach outlet

ate spade handbags

Coach Outlet Online

chanel tote bag

Abercrombie Fitch

Mizuno Wave

coach

bercrombie Nederland

ugg boots sale

Nike Lebron 12

michael kors handbags

michael kors outlet

huaraches shoes

michael kors us

Nike Air Max

air jordan retro

michael kors australia

coach outlet

Michael Kors Canada

polo online

hermes bag

nike australia

kate spade

tiffany co

louboutin shoes

nike jordan shoes

pandora australia

yeezy boost 350

prada outlet online

nike jordan shoes

nike jordan shoes

china wholesale

Michael Kors Outlet

burberry outlet

ralph lauren uk

burberry outlet

adidas yeezy boost 350

Coach Outlet

prada bags

oakley sunglasses

coach outlet

kate spade canada

balenciaga us

moncler jacket

pandora charms

landing gear

burberry outlet canada

ray ban polarized

coach bags

abercrombie outlet

pandora ring

michael kors

moncler us

Longchamp Bags

polo outlet online

burberry outlet online

coach purses

ray ban new wayfarer

nfl shop

balenciaga bags

michael kors canada

asics kayano

moncler sale

moncler jacket mens

rayban aviator

michael kors australia

coach factory outlet

kate spade bags

Nike Lebron Shoes

nike shoes

Nike Air Jordan

michael kors totes

michael kors outlet bags

Yeezy 350

abercrombie outlet

sheepskin boots for women

pandora princess ring

michael kors outlet online

Nike KD 8

Coach outlet online

ray ban sunglasses

chanel tote

prada tote bag

ugg boots outlet

burberry outlets

shoes online

moncler clothing

michael kors black friday

B Derbyshire

mlb shop

Oakley Holbrook

pandora rings sale

michael kors outlet

chanel australia

abercrombie and fitch

Chanel Outlet

coach factory

ugg slippers

coach online

prada us

michael kors online

michael kors outlet

R.B Sunglasses

kate spade black friday

chanel

prada tote

Michael Kors Watches Outlet

nike lebron shoes

yeezy boost 350 shoes

ralph lauren uk

Michael Kors Watches

coach carter

longchamp bag

adidas shoes

balenciaga bag

michael kors bags

abercrombie outlet

nike shox

ray-ban sunglasses

asics gel

yeezy shoes adidas

michael kors handbags

coach outlet online

coach factory outlet

kate spade outlet

ugg boots uk

paul smith

michael kors outlet

véronique Billat

Chanel bags Outlet

jordan shoes

burberry scarfs

coach outlet online

michael kors outlet

Prada Shopper Tote

cheap ray ban sunglasses

burberry outlet

Oakley Holbrook sunglasses

Mizuno Running Shoes

prada outlet

coach outlet online

ugg australia

coach outlet

Ralph Lauren UK

burberry purse

prada glasses

michael kors outlet

michael kors outlet

paul smith sale

longchamp sac

Nike Jordan Shoes

burberry outlet

veronique billat

prada outlet online

michael kors

Coach Sunglasses Outlet

wholesale

pandora australia

Hugo Boss Store

nike store

coach factory outlet online

michael kors outlet

michael kors outlet

coach outlet

official prada site

Longchamp Outlet

michael kors outlet

pandora bracelet

michael kors outlet

piumini moncler replica

kate spade UK

burberry outlet

kate spade outlet online

burberry scarf

Jordan Retro

nike basketball shoes

hermes birkin price

adidas australia

cheap coach purse

pandora uk

moncler outlet

coach factory outlet

MCM Outlet

michael kors

pandora rings

burberry outlet

timberland uk

pandora necklace charms

pandora necklace

michael kors

moncler down jackets

Burberry outlet online

Nike Kobe 9

abercrombie us

longchamp backpack

ugg uk

air yeezy shoes

sunglasses hut

ugg slippers

nike outlet

moncler mens jackets

kate spade outlet

paul smith uk

pandora charms

Ralph Lauren

Official Ralph Lauren UK Online Store

abercrombie and fitch

moncler outlet

burberry canada

michael kors outlet

nike air max

nike huarache

abercrombie & fitch

oakley frogskins sunglasses

pandora uk

hermes bag

clk benz

pandora bracelet

prada outlet online

Hugo Boss Outlet

canada goose jacket

kate spade bags

burberry scarf

kate spade outlet

Kobe X Shoes

Lebron 13

pandora charms

nike store

Polo Ralph Lauren

mk handbags

nike free run

cheap moncler jacket

huarache nike

pandora rings

michael kors factory outlet

true religion

shoes online sale

true religion jeans

ray-ban sunglasses

landing gears

Odpowiedz
Oceń wypowiedź:
Plus Pozytywnie
Minus Negatywnie

Ocena: 1
Autor: brazil football jersey 2014
2016-11-21 04:13:22

brasil soccer jersey brazil football jersey 2014 http://www.brazil-jersey.com/jersey/brazil-10-jersey.html
Odpowiedz
Oceń wypowiedź:
Plus Pozytywnie
Minus Negatywnie

Ocena: 2
Autor: Brazil Home PAULINHO 18 Jerseys
2016-11-21 04:07:13

kelme shop online Brazil Home PAULINHO 18 Jerseys http://www.kelmeoutlet.com/16-17-season-series/16-national-team-sets-men/national-team-sets-men-brazil/16-17-brazil-home-paulinho-18-jerseys-yellow-navy-blue
Odpowiedz
Oceń wypowiedź:
Plus Pozytywnie
Minus Negatywnie

Ocena: 6
Autor: venta de camisetas futbol
2016-11-21 00:31:24

estonia romania venta de camisetas futbol http://www.ecuadorjersey.com/jersey/venta-de-camisetas-futbol.html
Odpowiedz
Oceń wypowiedź:
Plus Pozytywnie
Minus Negatywnie

Ocena: -8
Autor: fabric sweater
2016-11-20 23:55:06

maillots de foot vente fabric sweater http://www.amazon.com/Electric-Cord-Operated-Fabric-Shaver/dp/B014R5PJ2W
Odpowiedz
Oceń wypowiedź:
Plus Pozytywnie
Minus Negatywnie

Ocena: 0
Autor: white football jersey
2016-11-20 19:35:42

how do i tenderize steak white football jersey http://www.amazon.com/Striped-Short-Sleeved-Jersey-Custom-Soccer/dp/B01I3CER1O
Odpowiedz
Oceń wypowiedź:
Plus Pozytywnie
Minus Negatywnie

Ocena: -3
Autor: brazil soccer jerseys cheap
2016-11-20 17:10:54

comprar camiseta de futbol baratas brazil soccer jerseys cheap http://www.brazil-jersey.com/jersey/2013-brazil-jersey.html
Odpowiedz
Oceń wypowiedź:
Plus Pozytywnie
Minus Negatywnie

Ocena: 1
Autor: glass water bottle bpa free
2016-11-20 15:14:52

kelme star 360 Outlet glass water bottle bpa free http://www.amazon.com/Lasting-Reusable-BPA-Free-Beautiful-Silicone/dp/B01EWBT23S
Odpowiedz
Oceń wypowiedź:
Plus Pozytywnie
Minus Negatywnie

Ocena: 3
Autor: argentina jersey 2014 messi
2016-11-20 13:12:03

equipaciones de futbol baratas argentina jersey 2014 messi http://www.argentinajersey.com/jersey/argentina-uniform.html
Odpowiedz
Oceń wypowiedź:
Plus Pozytywnie
Minus Negatywnie

Ocena: -48
Autor: sport jerseys stores
2016-11-20 10:51:06

fanny pack running sport jerseys stores http://www.amazon.com/Soccer-Uniform-Training-Shirt-Suits/dp/B01E8NO4T2
Odpowiedz
Oceń wypowiedź:
Plus Pozytywnie
Minus Negatywnie

Ocena: -2
Autor: um football uniforms
2016-11-20 06:37:04

fashion socks wholesale um football uniforms http://www.amazon.com/Football-Short-Sleeve-Light-Board-Jersey/dp/B01I3CEFHK
Odpowiedz
Oceń wypowiedź:
Plus Pozytywnie
Minus Negatywnie

Ocena: 3
Autor: futbol retro camisetas
2016-11-20 05:43:52

las mejores equipaciones de futbol futbol retro camisetas http://www.ecuadorjersey.com/jersey/camisetas-replicas-futbol.html
Odpowiedz
Oceń wypowiedź:
Plus Pozytywnie
Minus Negatywnie

Ocena: -3
Autor: water bottle for running handheld
2016-11-20 02:17:38

break proof glass water bottle water bottle for running handheld http://www.amazon.com/Runner-essentials-Waterproof-Reflective-Adjustable/dp/B01KNGHPSK
Odpowiedz
Oceń wypowiedź:
Plus Pozytywnie
Minus Negatywnie

Ocena: -2
Autor:
2016-11-20 02:08:50

world jerseys canada
Odpowiedz
Oceń wypowiedź:
Plus Pozytywnie
Minus Negatywnie

Ocena: -1
Autor: silicone bottle sleeve
2016-11-19 22:12:51

colorful socks wholesale silicone bottle sleeve http://www.amazon.com/Lasting-Reusable-BPA-Free-Beautiful-Silicone/dp/B01EWBT23S
Odpowiedz
Oceń wypowiedź:
Plus Pozytywnie
Minus Negatywnie

Ocena: -3
Autor: colombia soccer jersey kids
2016-11-19 19:02:05

camisetas para equipos de futbol colombia soccer jersey kids http://www.colombia-jersey.com/jersey/colombia-soccer-jersey-kids.html
Odpowiedz
Oceń wypowiedź:
Plus Pozytywnie
Minus Negatywnie

Ocena: -4
Autor: running pocket belt
2016-11-19 17:51:56

5 gal glass water bottle running pocket belt http://www.amazon.com/Runner-essentials-Waterproof-Reflective-Adjustable/dp/B01KNGHMTM
Odpowiedz
Oceń wypowiedź:
Plus Pozytywnie
Minus Negatywnie

Ocena: 2
Autor: venta de camisetas de futbol online baratas
2016-11-19 15:18:02

Oceń wypowiedź:
Plus Pozytywnie
Minus Negatywnie

Ocena: -1
Autor: kelme football boots for sale
2016-11-19 13:42:29

New Balance 1320 men kelme football boots for sale http://www.kelmeoutlet.com/kelme/kelme-shoes/kelme-soccer-shoes
Odpowiedz
Oceń wypowiedź:
Plus Pozytywnie
Minus Negatywnie

Ocena: 0
Autor: running handheld water bottle
2016-11-19 09:36:05

zapatillas kelme pasion running handheld water bottle http://www.amazon.com/Runner-essentials-Waterproof-Reflective-Adjustable/dp/B01KNGHMTM
Odpowiedz
Oceń wypowiedź:
Plus Pozytywnie
Minus Negatywnie

Ocena: -3
Autor: amerikai foci
2016-11-19 07:40:47

camisetas baratas de futbol amerikai foci http://www.hungaryjersey.com/jersey/american-football.html
Odpowiedz
Oceń wypowiedź:
Plus Pozytywnie
Minus Negatywnie

Ocena: -2
Autor: historic football shirts
2016-11-19 04:58:03

hydration belt australia historic football shirts http://www.lazada.com.my/kelme-k15z730-men-quick-drying-unitard-thin-sleeveless-high-elasticwicking-sport-t-shirt-weskit-red-13914264.html
Odpowiedz
Oceń wypowiedź:
Plus Pozytywnie
Minus Negatywnie

Ocena: 1
Autor: eredeti foci mezek
2016-11-19 03:17:31

camisetas futbol retro baratas eredeti foci mezek http://www.hungaryjersey.com/jersey/argentine-national-team-jersey.html
Odpowiedz
Oceń wypowiedź:
Plus Pozytywnie
Minus Negatywnie

Ocena: 1
Autor: glass water bottles online india
2016-11-19 00:20:29

homemade toothpaste dispenser glass water bottles online india http://www.amazon.com/Lasting-Reusable-BPA-Free-Beautiful-Silicone/dp/B01EWBT1Y8
Odpowiedz
Oceń wypowiedź:
Plus Pozytywnie
Minus Negatywnie

Ocena: 5
Autor: plain football socks
2016-11-18 20:26:12

order baseball jerseys plain football socks http://www.lazada.com.my/kelme-k15z908-men-wearable-antiskid-football-match-stockings-rosewhite-13651882.html
Odpowiedz
Oceń wypowiedź:
Plus Pozytywnie
Minus Negatywnie

Ocena: -2
Autor: ?? ?? ???
2016-11-18 19:41:47

Oceń wypowiedź:
Plus Pozytywnie
Minus Negatywnie

Ocena: 0
Autor: water bottle belt for running
2016-11-18 16:17:53

Brazil Home DAVID ALVES 2 Jerseys water bottle belt for running http://www.amazon.com/Runner-essentials-Waterproof-Reflective-Adjustable/dp/B01KNGHNS2
Odpowiedz
Oceń wypowiedź:
Plus Pozytywnie
Minus Negatywnie

Ocena: 62
Autor: jerseys de futbol
2016-11-18 15:54:51

brazil team jersey jerseys de futbol http://www.mexico-jersey.com/jersey/Jersey-adidas-de-Mexico-2016-OFICIAL.html
Odpowiedz
Oceń wypowiedź:
Plus Pozytywnie
Minus Negatywnie

Ocena: 0
Autor: small metal water bottles
2016-11-18 12:14:23

pink and football socks small metal water bottles http://www.amazon.com/Stainless-Thermos-Bottle-Insulated-Thermal/dp/B015B14RD8
Odpowiedz
Oceń wypowiedź:
Plus Pozytywnie
Minus Negatywnie

Ocena: 65
Autor: argentina uniform 2013
2016-11-18 08:28:14

colombia soccer federation argentina uniform 2013 http://www.argentinajersey.com/jersey/argentina-uniform-2013.html
Odpowiedz
Oceń wypowiedź:
Plus Pozytywnie
Minus Negatywnie

Ocena: -5
Autor: goalie cleats soccer
2016-11-18 08:08:20

wholesale fashion socks goalie cleats soccer http://www.amazon.com/Soccer-Goalkeeper-Summer-Professional-Training/dp/B01G3GZ2U2
Odpowiedz
Oceń wypowiedź:
Plus Pozytywnie
Minus Negatywnie

Ocena: -8
Autor: camisetas de futbol crear
2016-11-18 04:33:14

foci mezek camisetas de futbol crear http://www.ecuadorjersey.com/jersey/como-comprar-camisetas-de-futbol-baratas.html
Odpowiedz
Oceń wypowiedź:
Plus Pozytywnie
Minus Negatywnie

Ocena: 3
Autor: water flask
2016-11-18 04:16:54

best running water bottles water flask http://www.amazon.com/Lasting-Charm-Stainless-Vacuum-Thermos/dp/B01EXYX9DI
Odpowiedz
Oceń wypowiedź:
Plus Pozytywnie
Minus Negatywnie

Ocena: 0
Autor: le coq sportif chaussures vente
2016-11-18 00:26:50

where can i buy glass water bottles le coq sportif chaussures vente http://www.galview.com/
Odpowiedz
Oceń wypowiedź:
Plus Pozytywnie
Minus Negatywnie

Ocena: -59
Autor: fabrica de camisetas de futbol
2016-11-17 21:24:17

brazil football socks 2014 fabrica de camisetas de futbol http://www.ecuadorjersey.com/jersey/fabrica-de-camisetas-de-futbol.html
Odpowiedz
Oceń wypowiedź:
Plus Pozytywnie
Minus Negatywnie

Ocena: 0
Autor: lint remover shaver
2016-11-17 20:39:04

Cocktail Dresses Pink lint remover shaver http://www.amazon.com/Shaver?Trimmer-Efficient-Cleaning?Household-Utility-Electric/dp/B01CHC206U
Odpowiedz
Oceń wypowiedź:
Plus Pozytywnie
Minus Negatywnie

Ocena: -58
Autor: brazil jersey cheap
2016-11-17 17:43:08

colombia replica football shirt brazil jersey cheap http://www.brazil-jersey.com/jersey/brazil-goalkeeper-jersey-2013.html
Odpowiedz
Oceń wypowiedź:
Plus Pozytywnie
Minus Negatywnie

Ocena: -2
Autor: cool glass water bottles
2016-11-17 16:41:50

discount goalie gloves cool glass water bottles http://www.amazon.com/Lasting-Reusable-BPA-Free-Beautiful-Silicone/dp/B01EWBT21A
Odpowiedz
Oceń wypowiedź:
Plus Pozytywnie
Minus Negatywnie

Ocena: 1
Autor: Bogner Sale
2016-11-17 12:46:10

goalkeeper gloves custom Bogner Sale http://www.stewpidpet.com/
Odpowiedz
Oceń wypowiedź:
Plus Pozytywnie
Minus Negatywnie

Ocena: 4
Autor: usmnt jersey 2014
2016-11-17 10:07:47

chile football shirt 2014 usmnt jersey 2014 http://www.brazil-jersey.com/jersey/brazil-football-uniform.html
Odpowiedz
Oceń wypowiedź:
Plus Pozytywnie
Minus Negatywnie

Ocena: -3
Autor: wool depiller
2016-11-17 08:37:40

glass portable water bottle wool depiller http://www.amazon.com/Shaver?Trimmer-Efficient-Cleaning?Household-Utility-Electric/dp/B01CHC206U
Odpowiedz
Oceń wypowiedź:
Plus Pozytywnie
Minus Negatywnie

Ocena: -4
Autor:
2016-11-17 06:29:46

camisetas futbol comprar
Odpowiedz
Oceń wypowiedź:
Plus Pozytywnie
Minus Negatywnie

Ocena: 1
Autor: nalgene water bottles
2016-11-17 04:20:59

wholesale soccer jersey 168 nalgene water bottles http://www.amazon.com/Lasting-Reusable-BPA-Free-Beautiful-Silicone/dp/B01EWBT24M
Odpowiedz
Oceń wypowiedź:
Plus Pozytywnie
Minus Negatywnie

Ocena: -45
Autor: electric shaver parts
2016-11-17 00:20:24

best vacuum insulated water bottle electric shaver parts http://www.amazon.com/Cleaning-Household-Utility-Efficient-Electric/dp/B01LW0LGKT
Odpowiedz
Oceń wypowiedź:
Plus Pozytywnie
Minus Negatywnie

Ocena: 0
Autor: colombia soccer jersey replica
2016-11-16 23:04:46

canada cup jersey for sale colombia soccer jersey replica http://www.colombia-jersey.com/jersey/colombia-soccer-jersey-replica.html
Odpowiedz
Oceń wypowiedź:
Plus Pozytywnie
Minus Negatywnie

Ocena: -7
Autor: prada bolsos
2016-11-16 20:29:56

meat tenderizer powder ingredients prada bolsos http://www.compras2u.es/prada/
Odpowiedz
Oceń wypowiedź:
Plus Pozytywnie
Minus Negatywnie

Ocena: -2

Dodaj komentarz: