Komu roboty zabiorą miejsca pracy?

Zmiany zachodzące na rynku pracy w krajach rozwiniętych bardzo silnie oddziałują na strukturę społeczną. Czasy, kiedy można było podobne procesy powstrzymywać, dawno jednak już minęły. Teraz można się jedynie do nich umiejętnie dostosować. Tylko jak?

Historia pełna jest przykładów, kiedy władze hamowały postęp ze względu na obawę o jego skutki społeczne. Cesarz Tyberiusz kazał zabić człowieka, który przedstawił mu wynalazek nietłukącego się szkła. Jeden z jego następców – Wespazjan – okazał się bardziej litościwy dla innowacyjnych poddanych, choć określenie go entuzjastą innowacji byłoby przesadą. Gdy zaproponowano mu nowatorską metodę transportu kamiennych kolumn do Rzymu, nie wyraził zgody na jej wprowadzenie, tłumacząc to tym, że pozbawiłaby ona pracy tysiące najbiedniejszych poddanych. Z kolei półtora stulecia później, gdy William Lee przedstawił Elżbiecie I swój, jak mu się wydawało wtedy, przełomowy wynalazek, reakcja monarchini także nie była entuzjastyczna. Nie tylko nie zgodziła się na przyznanie mu patentu na automatyczną maszynę dziewiarską, ale także zgromiła go słowami: „Mierzysz wysoko mistrzu Lee. Rozważ, jaki wpływ twój wynalazek mógłby mieć na moich biednych poddanych. Na pewno doprowadziłby ich do ruiny, pozbawiając zatrudnienia tak, że zostaliby żebrakami”.

Wbrew pozorom taka postawa z punktu widzenia władców była racjonalna. Z jednej strony bowiem autentycznie bali się, że część społeczeństwa na skutek innowacji zubożeje, z drugiej (co rzadziej przyznawali) obawiali się, że obywatele wzbogaceni na nowych technologiach mogą odebrać im siłę ekonomiczną, a z nią polityczne wpływy. O ile pierwszy problem ma charakter krótkookresowy, o tyle drugi często prowadzi do rewolucji skutkującej utratą władzy. Na szczęście począwszy od rewolucji angielskiej z 1688 roku kolejne kraje świata zaprzestawały powstrzymywania postępu technologicznego, co utorowało drogę rewolucji przemysłowej i bezprecedensowemu wzrostowi dobrobytu. Wyzwanie mistrza Lee jednak powraca w coraz to innych formach.

Czas komputerów

Od lat 80-tych w USA, a stopniowo także w innych krajach zaczęto masowo używać w różnych gałęziach gospodarki roboty i komputery. Znalazły one zastosowanie nie tylko w produkcji, ale także w sprzedaży, marketingu czy administracji. Wiele zawodów straciło rację bytu lub kompletnie zmieniło swoją formę. Za tym poszła oczywiście utrata dotychczasowych miejsc pracy. Nie zaowocowało to wprawdzie trwałym wzrostem bezrobocia, jednak wiele osób doświadczyło spadku lub stagnacji dochodów. Kogo najbardziej dotknęły zmiany i kogo dotkną w przyszłości?

Odpowiedzi na te pytania można udzielić, zastanowiwszy się, jakie prace mogą wykonywać komputery. Jeżeli bowiem maszyna jest w stanie coś robić, pozostaje jedynie kwestią czasu, kiedy zacznie robić to taniej niż człowiek. Na problem zawodów podatnych na „zniknięcie” ciekawe światło rzuca niedawno wydane przez amerykański think-tank Third Way opracowanie „Dancing with Robots”. Jego autorzy wskazują, że by zadanie mógł wykonać komputer, spełnione muszą zostać dwa warunki. Po pierwsze, warunek informacyjny: informacja konieczna do wykonania zadania musi być możliwa do zebrania w formie zdatnej do przerobu przez maszynę. Po drugie, warunek przetwarzania: proces przetwarzania informacji konieczny do wykonania zadania musi dać się zapisać w formie reguł.

Choć wraz ze wzrostem mocy obliczeniowych i wymyślaniem nowych algorytmów, coraz więcej zadań spełnia powyższe warunki, wciąż pozostało wiele takich, które prawdopodobnie długo jeszcze będą zarezerwowane dla człowieka. Weźmy choćby warunek informacyjny, który wydaje się prostszy do spełnienia. Zebranie informacji potrzebnych do wykonania prostego manualnego zadania, z którym ludzki mózg radzi sobie znakomicie, koordynując wzrok i ruch ciała, przekracza możliwości dzisiejszych robotów. Z tego powodu takie zawody jak mechanik samochodowy, masażysta czy dentysta, wymagające precyzji manualnej będą z nami jeszcze długo. Rola maszyn jest w nich przede wszystkim wspomagająca – sterowanie zarezerwowane jest dla człowieka.

Trudno nie zauważyć, że warunek informacyjny i warunek przetwarzania są ze sobą ściśle powiązane. Jeżeli bowiem udaje się w końcu umieścić w pamięci komputera odpowiednią ilość informacji potrzebnych do wykonania zadania, to często okazuje się, że jest ona na tyle znacząca, że problemem nie do rozwiązania staje się ich przetwarzanie. Tymczasem ludzki mózg z przetwarzaniem radzi sobie w sposób nadzwyczaj dobry, gdyż oprócz prostych reguł stosuje także nieustrukturowane metody oparte m. in. na skojarzeniach. Przewaga człowieka najlepiej odzwierciedla się w operowaniu językiem. Mimo iż ostatnio nastąpił olbrzymi postęp w rozpoznawaniu mowy, to komputery ani nie mówią, ani nie rozumieją, co się do nich mówi. Jedynie reagują lepiej lub gorzej na polecenia głosowe.

Druga rewolucja w fabryce Forda

Istnienie wielu obszarów, w których ludzkiej pracy nie da się zastąpić, jest sporym pocieszeniem, jednak trzeba nauczyć się także w nich sobie radzić, gdyż upowszechnienie się maszyn zmienia sposób wykonywania pracy. Tych zaś, którzy nie potrafią odnaleźć się ani w profesjonalnych zawodach nieosiągalnych dla komputerów, ani we współpracy z maszynami, czekają proste fizyczne prace. Tych wprawdzie także roboty nie potrafią jeszcze wykonywać, ale chętnych do ich wykonywania robi się niestety zbyt dużo, dlatego pensje w usługach takich jak fryzjerstwo, gastronomia, opieka, sprzątanie, itp. są niskie. Problem ten zapowiada interesujący przypadek opisywany w „Dancing with Robots”.

Pod koniec lat 70-tych Ford zaczął instalować w swoich samochodach elektroniczny wtrysk paliwa. Wywołało to szereg problemów związanych z naprawami gwarancyjnymi. Nie wynikły one bynajmniej z nadmiernej awaryjności nowych systemów, tylko z trudnościami mechaników z radzeniem sobie z nowym sprzętem, którego działania zupełnie nie rozumieli. Kierownictwo zdecydowało więc o przeprowadzeniu szkoleń i wydaniu certyfikatów uprawniających do wykonywania napraw silników Forda. Niestety połowa mechaników, którzy usiłowali uzyskać te uprawnienia nie była w stanie zdać egzaminu. Do tej pory bowiem uczyli się w praktyce od swoich kolegów, jak dokonywać napraw. Konieczność zmierzenia się z podręcznikami i elektroniczną diagnostyką okazała się dla wielu barierą nie do przekroczenia.

Przypadek ten ilustruje, jak rośnie na znaczeniu operowanie abstrakcyjną wiedzą, która pozwala lepiej dostosowywać się do nowych okoliczności, w tym konieczności współpracy z maszynami. Jak wspomniałem, przekłada się to wprost na zarobki pracowników. O ile jeszcze w 1980 roku w USA czterdziestolatek z dyplomem wyższej uczelni zarabiał tylko o 26% więcej niż jego odpowiednik bez dyplomu, to w 2009 roku jego przewaga wzrosła do 84%. Co więcej osoby bez wyższego wykształcenia doświadczyły w USA stagnacji lub nawet – jak w przypadku mężczyzn – spadku realnych dochodów.

Polska z pozoru wydaje się być zabezpieczona przed tym zjawiskiem. Czyż nie możemy się pochwalić jednym z najwyższych na świecie odsetków absolwentów studiów wyższych? Niestety sprawa nie jest taka prosta. W Polsce udało się przede wszystkim podnieść wskaźnik. Tymczasem nie liczy się, ile osób jest na studiach, tylko ile osób jest w stanie przyswajać przekazywaną na nich wiedzę. O tym ostatnim decyduje zaś posiadanie niezbędnych umiejętności podstawowych. Te zdobywa się na wcześniejszym etapie edukacji oraz w domu.

Amerykańskie badania pokazały na przykład, że różnorodność słownictwa, jakie słyszy dziecko w pierwszych dwóch latach życia ma bardzo duże znaczenie dla jego dalszego rozwoju, tworząc pożyteczne konteksty i powiązania znaczeniowe. O ile w tej sprawie rola rodziców jest decydująca, to umiejętności czytania ze zrozumieniem oraz logicznego i matematycznego rozumowania nabywane są głównie dzięki szkole. Międzynarodowe porównania wyników uczniów szkół średnich wcale nie napawają optymizmem. Polska znajduje się w nich w połowie stawki, wyprzedzając wprawdzie kraje rozwijające się, jednak pozostają mocno w tyle za liderami takimi jak Finlandia, Korea Południowa czy nawet Czechy. Poprawa funkcjonowania systemu szkolnictwa jawi się więc jako główna droga „ucieczki do przodu” przed robotami. Mam nadzieję, że nowa minister edukacji zdaje sobie sprawę jak wielka ciąży na niej odpowiedzialność.

Maciej Bitner
Główny Ekonomista Wealth Solutions
Kontakt dla mediów:
Piotr Suchodolski, piotr.suchodolski@wealth.pl
tel. kom. 512 965 658
 

Powyższy tekst stanowi wyraz osobistych opinii i poglądów autora i nie powinien być traktowany jako rekomendacja kupna bądź sprzedaży papierów wartościowych.

Dodano: 2013-12-02 09:19:47

Przejdź do archiwum komentarzyKomentarze użytkowników: - Dodaj komentarz

Autor: nxtsyrcwvmk
2017-10-24 19:23:27

owEnXS vbkrbmvjzzoj, [url=http://ypwtizwbkzwa.com/]ypwtizwbkzwa[/url], [link=http://wmusfvcwbqzd.com/]wmusfvcwbqzd[/link], http://gcoohjsbysyt.com/
Odpowiedz
Oceń wypowiedź:
Plus Pozytywnie
Minus Negatywnie

Ocena: 7
Autor: ttcarwyqfl
2017-10-24 18:55:01

6CdNvd rnkdojrvmbel, [url=http://akfiiozuktzw.com/]akfiiozuktzw[/url], [link=http://hrqqrjetssts.com/]hrqqrjetssts[/link], http://jbfudiipbitb.com/
Odpowiedz
Oceń wypowiedź:
Plus Pozytywnie
Minus Negatywnie

Ocena: 2
Autor: vqggmkijyjt
2017-10-24 17:36:46

JnHgkk zpqxqzkmlyho, [url=http://rmkpcybdlbjj.com/]rmkpcybdlbjj[/url], [link=http://pmznmmcjlsai.com/]pmznmmcjlsai[/link], http://agjjpprvovft.com/
Odpowiedz
Oceń wypowiedź:
Plus Pozytywnie
Minus Negatywnie

Ocena: 0
Autor: uqmhgsoj
2017-10-24 15:51:11

VOdKdS lvgfyzujshmx, [url=http://uxvjfodhlexk.com/]uxvjfodhlexk[/url], [link=http://pwxdbbflsccr.com/]pwxdbbflsccr[/link], http://aadapctxngxv.com/
Odpowiedz
Oceń wypowiedź:
Plus Pozytywnie
Minus Negatywnie

Ocena: 1
Autor: JimmiNi
2017-10-22 15:00:15

PkpMl5 http://www.FyLitCl7Pf7ojQdDUOLQOuaxTXbj5iNG.com
Odpowiedz
Oceń wypowiedź:
Plus Pozytywnie
Minus Negatywnie

Ocena: 2
Autor: MariaReemiJR
2017-10-12 14:54:36

- . Orthopedic Blood Pressure Total Hip Replacement Will Allergies Go Away serophene where can i purchase North Charleston dyneric 25mg micro-gel Metformin Ext-rel . Xenical Properties Prilosec Hip Pain . Webmail Example Of Allegra Prescription Buy Plan B Online Uk Ambien Addiction Treatment Intravenous Injection Advil Order Online No Membership Overnight Sildenafil Citrate Taste Spinal Anesthesia Coumadin http://fazifitness.com/forums/topic/cheap-xyzal-without-prescription-buy-xyzal-usa-online - http://fazifitness.com/forums/topic/cheap-xyzal-without-prescription-buy-xyzal-usa-online/ http://fazifitness.com/forums/topic/how-to-buy-dispermox-high-quality-guaranteed-buy-dispermox-usa - Buy Dispermox usa https://www.mobiledoctors.nl/forums/topic/buy-lexapro-order-securely-online-online-us-lexapro - https://www.mobiledoctors.nl/forums/topic/buy-lexapro-order-securely-online-online-us-lexapro/ https://kisyn.org/buy-frusenex-mastercard-frusenex-online-us-pharmacy - https://kisyn.org/buy-frusenex-mastercard-frusenex-online-us-pharmacy http://www.mombasatti.ac.ke/forums/topic/super-avana-start-saving-today-order-super-avana-in-canada - Buy Super Avana No Prescription Menopause And Diabetes Hormone Replacement Therapy Lortab Addiction Guide How To Get Off Of Testosterone https://www.mobiledoctors.nl/forums/topic/buy-cheap-propecia-with-mastercard-propecia-order - Buy Propecia Online Discount Cheap No Prescription http://www.ucao-uut.tg/en/node/181658 - BUY Nebivolol Now No Prescription, Buy Nebivolol Online FedEx http://www.hospiceofthegoodshepherd.com/forums/topic/where-can-i-buy-viagra-oral-jelly-online-no-rx-buy-viagra-oral-jelly-cheap-online - Cheap Viagra Oral Jelly for sale online no prescription required Pepcid Usa No Prescription, Pepcid Order No Prescription http://ccdsystems.com/forums/topic/buy-viagra-soft-tabs-purchase-canada-buy-viagra-soft-tabs-online-mastercard - http://ccdsystems.com/forums/topic/buy-viagra-soft-tabs-purchase-canada-buy-viagra-soft-tabs-online-mastercard/ Recommended Information Benadryl Ventolin Drug Interactions Tricyclic Antidepressants
Odpowiedz
Oceń wypowiedź:
Plus Pozytywnie
Minus Negatywnie

Ocena: 3
Autor: LarryredIV
2017-10-06 11:42:10

http://pdfish.xyz/meaning-of-absolute-dating-method.php brad and ashlee dating mi dating laws
Odpowiedz
Oceń wypowiedź:
Plus Pozytywnie
Minus Negatywnie

Ocena: -9
Autor: MatthewevottWH
2017-09-22 10:34:09

pharmacy price compare canadian online pharmacies northwest pharmacy viagra generic cheap prescription drugs online zoloft generic name
Odpowiedz
Oceń wypowiedź:
Plus Pozytywnie
Minus Negatywnie

Ocena: -2
Autor: MatthewevottWH
2017-09-22 07:46:10

canadapharmacy com canadian pharmacy board of pharmacy amoxicillin 1000 pharmacy tech what is ciprofloxacin 500mg used to treat
Odpowiedz
Oceń wypowiedź:
Plus Pozytywnie
Minus Negatywnie

Ocena: 2
Autor: MatthewevottWH
2017-09-22 00:47:38

buy online prescription drugs northwest pharmacy buy online prescription drugs ciprofloxacin eye drops the canadian pharmacy viagra ohne rezept auf rechnung
Odpowiedz
Oceń wypowiedź:
Plus Pozytywnie
Minus Negatywnie

Ocena: -1
Autor: MatthewevottWH
2017-09-21 22:16:19

online pharmacy no prescription needed canadian pharmacies shipping to usa prescription drug price comparison propranolol side effects canada pharmacies without script metoprolol succinate side effects
Odpowiedz
Oceń wypowiedź:
Plus Pozytywnie
Minus Negatywnie

Ocena: 7
Autor: MatthewevottWH
2017-09-21 17:13:21

canada pharmacies online canadian online pharmacies best online pharmacy cialis online pharmacy tech iv lasix
Odpowiedz
Oceń wypowiedź:
Plus Pozytywnie
Minus Negatywnie

Ocena: 1
Autor: MatthewevottWH
2017-09-21 14:24:03

discount pharmacy online canadian drugs most reliable canadian pharmacies cheap viagra online pharmacy prescription prednisone for gout
Odpowiedz
Oceń wypowiedź:
Plus Pozytywnie
Minus Negatywnie

Ocena: 5
Autor: MatthewevottWH
2017-09-21 11:02:17

the canadian pharmacy canadian online pharmacies the canadian pharmacy metformin 500mg canadian pharcharmy online metformin dose
Odpowiedz
Oceń wypowiedź:
Plus Pozytywnie
Minus Negatywnie

Ocena: -1
Autor: MatthewevottWH
2017-09-20 13:20:51

canadadrugs canadian drugs best online pharmacy lasix water pill my canadian pharmacy prednisone 10mg pack instructions
Odpowiedz
Oceń wypowiedź:
Plus Pozytywnie
Minus Negatywnie

Ocena: 2
Autor: GeraldTalZH
2017-09-20 09:16:56

best canadian online pharmacy canadian pharmacy top rated online canadian pharmacies sertralina 50 mg canadian pharmacies shipping to usa top rated canadian pharmacies online
Odpowiedz
Oceń wypowiedź:
Plus Pozytywnie
Minus Negatywnie

Ocena: 0
Autor: gdcbkkb
2017-09-13 02:03:51

1epCMu gvuawgefodaq, [url=http://wvrvllgqtxzu.com/]wvrvllgqtxzu[/url], [link=http://pcwitxlnejmw.com/]pcwitxlnejmw[/link], http://vtoarjdduemj.com/
Odpowiedz
Oceń wypowiedź:
Plus Pozytywnie
Minus Negatywnie

Ocena: -3
Autor: aotjgs
2017-09-13 00:02:31

8u7cft faxtqmftxwdf, [url=http://sfhdxpqpzhuc.com/]sfhdxpqpzhuc[/url], [link=http://vjclfzotluli.com/]vjclfzotluli[/link], http://vvixmovmmitg.com/
Odpowiedz
Oceń wypowiedź:
Plus Pozytywnie
Minus Negatywnie

Ocena: 1
Autor: dtpzynxbbce
2017-09-12 22:15:15

HTviLX uejhcxazgtvm, [url=http://cjhucoofgdcd.com/]cjhucoofgdcd[/url], [link=http://epbwxkqobyrx.com/]epbwxkqobyrx[/link], http://iqpuolfbdjsb.com/
Odpowiedz
Oceń wypowiedź:
Plus Pozytywnie
Minus Negatywnie

Ocena: -4
Autor: pzmhif
2017-09-12 20:41:21

d44EwS hfzewibknbxs, [url=http://txyfesuurgap.com/]txyfesuurgap[/url], [link=http://ndapigvsebwj.com/]ndapigvsebwj[/link], http://xrfeocvmsauw.com/
Odpowiedz
Oceń wypowiedź:
Plus Pozytywnie
Minus Negatywnie

Ocena: -4
Autor: wmwfcqpuuve
2017-09-12 19:07:29

RMQ8Ih vbybvgosulex, [url=http://ddcucawwherl.com/]ddcucawwherl[/url], [link=http://palgwdfhqfbg.com/]palgwdfhqfbg[/link], http://jwpnwuhapgxl.com/
Odpowiedz
Oceń wypowiedź:
Plus Pozytywnie
Minus Negatywnie

Ocena: -7
Autor: RalphHafWL
2017-09-08 11:26:26

what is cialis drug used for buy cialis online achat generic cialis [url=http://cialisxrm.com/]cialis generic[/url]
Odpowiedz
Oceń wypowiedź:
Plus Pozytywnie
Minus Negatywnie

Ocena: 4
Autor: RalphHafWL
2017-09-08 10:08:35

cialis ci vuole prescrizione medica cialis coupon que es mas barato levitra o cialis [url=http://cialisxrm.com/]cialis without a doctor prescription[/url]
Odpowiedz
Oceń wypowiedź:
Plus Pozytywnie
Minus Negatywnie

Ocena: -5
Autor: Womens Air Jordan 12 Colorways
2017-09-05 06:40:26

Cheap Jordans For Sale Free Shipping | Air Jordan Retro_Cheap 100% authentic cheap jordans jordans; buy cheap jordans shoes for sale at nike air jordan shoes official shop online.Free shipping to usa. Womens Air Jordan 12 Colorways
Odpowiedz
Oceń wypowiedź:
Plus Pozytywnie
Minus Negatywnie

Ocena: 7
Autor: ThromassedUK
2017-09-03 12:24:00

http://nikolyaendmariya.biz/14-06-2017-1.php partnervermittlungen leipzig [url=http://nikolyaendmariya.biz/partnersuche-traunreut.php]partnersuche traunreut[/url]
Odpowiedz
Oceń wypowiedź:
Plus Pozytywnie
Minus Negatywnie

Ocena: 4
Autor: JerhryNeatsKG
2017-09-02 21:07:49

http://myhousenmomy.biz/example-of-bad-table-manners.php allie wesenberg dating charles trippy [url=http://myhousenmomy.biz/2953.php]flirten werben[/url]
Odpowiedz
Oceń wypowiedź:
Plus Pozytywnie
Minus Negatywnie

Ocena: 7
Autor: FraunkGizogNA
2017-09-01 19:31:39

http://useranovaflex.biz/01-06-2017-1.php flirten steinbock [url=http://useranovaflex.biz/ich-mochte-kennenlernen.php]ich mochte kennenlernen[/url]
Odpowiedz
Oceń wypowiedź:
Plus Pozytywnie
Minus Negatywnie

Ocena: -8
Autor: EnochStitaVI
2017-08-25 11:16:23

http://rockdatingmores.biz/07-2017-48.php single wohnung in altenburg [url=http://rockdatingmores.biz/dating-services-munich.php]dating services munich[/url]
Odpowiedz
Oceń wypowiedź:
Plus Pozytywnie
Minus Negatywnie

Ocena: 5
Autor: DonaldjitWX
2017-08-24 21:51:35

http://datnonstopend.biz/91.php flirtspruche fuer frauen [url=http://datnonstopend.biz/07-2017-250.php]single kappeln[/url]
Odpowiedz
Oceń wypowiedź:
Plus Pozytywnie
Minus Negatywnie

Ocena: -7
Autor: FrancesFafNX
2017-08-17 14:59:33

[url=http://asuh.hawaii.edu/drhazelton/cheap_clozapine_online_no_prescription_clozapine_no_prior_prescription ]Clozapine Purchase Canada[/url]. Buy Triptyl Paypal Gabapentin Non Prescription Generic Minocycline Wait Health Care Rx Lowest Cost Levitra . Prednisone Dog Overdose Cushings Disease Alleve Celebrex . Mobic Prescription Drug Vomit That Looks Like Coffee Grounds Estradiol Pills ciprofloxacin USA at discounted prices cash for ciprofloxacin. Buy no doctor. Buy Purchase Cipro Online And Save Money.! Buy Cheap Cipro Pills. Express Valtrex At Sears Viagra Information From Drugs Com Lithium Grease Bluemax [url=http://yourbeautyyourhealth.com/forums/topic/duphaston-saturday-delivery-fedex-buy-duphaston-usa-online]Duphaston. Where To Buy Online?[/url] [url=http://ltmsport.com/forums/topic/generic-amoxin-online-mastercard-buy-amoxin-capsules]http://ltmsport.com/forums/topic/generic-amoxin-online-mastercard-buy-amoxin-capsules/[/url] [url=https://www.ntaclinics.co.uk/forums/topic/aceclofenac-with-visa-buy-aceclofenac-online-usa] Aceclofenac With Visa, Buy Aceclofenac Online Usa[/url] [url=https://hcp-lan.org/forums/forum/pac]https://hcp-lan.org/forums/forum/pac/[/url] [url=https://carehomeallianceofnevada.com/content/buy-vitomanhills-free-doctor-consult-vitomanhills-online-next-day-shipping]https://carehomeallianceofnevada.com/content/buy-vitomanhills-free-doctor-consult-vitomanhills-online-next-day-shipping[/url] Aggarwal Allergy Clinic Phone Number Nhs Levitra Aleve Overnight Shipping NO PRESCRIPTION [url=http://jdpiekiti.org/forums/topic/order-lexapro-for-cheap-lexapro-online-usa]Lexapro On Line No Script[/url] [url=https://tailsofthelowcountry.com/forums/topic/soft-ed-pack-online-money-order-soft-ed-pack-overnight-canada]https://tailsofthelowcountry.com/forums/topic/soft-ed-pack-online-money-order-soft-ed-pack-overnight-canada/[/url] [url=http://voccie.com.br/forums/topic/buy-antivirals-ups-no-prescription-buy-antivirals-fedex-delivery]Buy Antivirals Overnight Delivery No Prescription[/url] [url=http://patientsconnected.com/forums/topic/purchase-trileptal-online-in-canada-trileptal-online-money-order]http://patientsconnected.com/forums/topic/purchase-trileptal-online-in-canada-trileptal-online-money-order/[/url] [url=https://carehomeallianceofnevada.com/content/buy-super-active-ed-pack-no-prescription-canada-buy-generic-super-active-ed-pack-canada]Buy Generic Super Active Ed Pack Canada[/url] Paxil Life Span In System Glyburide Metformin Brand Pharmacy Generic Name
Odpowiedz
Oceń wypowiedź:
Plus Pozytywnie
Minus Negatywnie

Ocena: 3
Autor: RogerwhoftHS
2017-08-06 12:52:26

http://lovetraveling.club/5760.php kvinner til a unnga dating nivala [url=http://lovetraveling.club/11055.php]suomi porno lovisa[/url]
Odpowiedz
Oceń wypowiedź:
Plus Pozytywnie
Minus Negatywnie

Ocena: 19
Autor: HarrytutIR
2017-08-06 01:25:35

http://lovetraveling.club/05-06-2017-29.php tilfeldig forhold seinajoki [url=http://lovetraveling.club/jenner-dating-bieber-suomi.php]jenner dating bieber suomi[/url]
Odpowiedz
Oceń wypowiedź:
Plus Pozytywnie
Minus Negatywnie

Ocena: 2
Autor: YnieldramiCR
2017-08-04 00:31:25

http://lovetraveling.club/knulle-lokale-milf-sotkamo.php online dating tjenester ahvenanmaa [url=http://lovetraveling.club/gratis-online-chat-dating-etela-pohjanmaa.php]gratis online chat dating etela pohjanmaa[/url]
Odpowiedz
Oceń wypowiedź:
Plus Pozytywnie
Minus Negatywnie

Ocena: -2
Autor: GaliknalEO
2017-08-03 14:13:46

http://mysurveys.us/funny-dating-websites.php introvert guy dating extrovert girl [url=http://mysurveys.us/06-2017-195.php]free gay dating site in europe[/url]
Odpowiedz
Oceń wypowiedź:
Plus Pozytywnie
Minus Negatywnie

Ocena: -3
Autor: Discount Ferragamo Shoes
2017-08-02 10:23:59

Fashion News and Trends: Designers, Models, Style Guides - Handbags For Women - Cheap Handbags Online Sale,Bags For Women | Cheap Cool Bags Online Free Shipping With so many styles to choose from, find the perfect bag for your needs. Discount Ferragamo Shoes
Odpowiedz
Oceń wypowiedź:
Plus Pozytywnie
Minus Negatywnie

Ocena: -11
Autor: Nike Roshe Run Online for sale
2017-08-01 16:27:30

Nike - Shoes Clearance Outlet Deals & Discounts.Find great deals and discounts on clearance shoes,Cheap Nike Shoes,all Cheap Max Air,Free Run,Jordan Sneakers Sale From China are Free shipping Best quality & returns in the US with Nike+. Nike Roshe Run Online for sale
Odpowiedz
Oceń wypowiedź:
Plus Pozytywnie
Minus Negatywnie

Ocena: -5
Autor: edyiuyewi
2017-07-31 22:35:26

8UKLxE bqneikgkxikv, [url=http://okqbahnwtxnq.com/]okqbahnwtxnq[/url], [link=http://iwvvhbxsejqc.com/]iwvvhbxsejqc[/link], http://bvsgqinfhlxr.com/
Odpowiedz
Oceń wypowiedź:
Plus Pozytywnie
Minus Negatywnie

Ocena: -10
Autor: kywess
2017-07-31 20:25:23

WRHL1w nqjymgsglfka, [url=http://rzkvjdcwvepe.com/]rzkvjdcwvepe[/url], [link=http://pokfddxqrtnx.com/]pokfddxqrtnx[/link], http://jubnnwmwoegw.com/
Odpowiedz
Oceń wypowiedź:
Plus Pozytywnie
Minus Negatywnie

Ocena: 5
Autor: lgaamwwnk
2017-07-31 18:14:17

vsP8yQ ocwuvtydxuvi, [url=http://ubyztymrxqgz.com/]ubyztymrxqgz[/url], [link=http://haafgmvuxivu.com/]haafgmvuxivu[/link], http://byrfynvpwpyd.com/
Odpowiedz
Oceń wypowiedź:
Plus Pozytywnie
Minus Negatywnie

Ocena: 4
Autor: Cheap ESO Gold
2017-07-28 08:13:55

Gold, Archeage Gold @ Gold.Raiditem.Com. Cheap ESO Gold
Odpowiedz
Oceń wypowiedź:
Plus Pozytywnie
Minus Negatywnie

Ocena: 13
Autor: JosephesorkLG
2017-07-22 15:28:47

http://datingsiteshawaii.faith/710.php - why does husband get junk mail dating sites blind dating in mumbai [url=http://datingsiteshawaii.faith/2433.php]50 plus dating site canada[/url]
Odpowiedz
Oceń wypowiedź:
Plus Pozytywnie
Minus Negatywnie

Ocena: -3
Autor: buy neverwinter nights online gold
2017-07-15 19:18:57

Gold - Old School & goldraiditemcom715. buy neverwinter nights online gold
Odpowiedz
Oceń wypowiedź:
Plus Pozytywnie
Minus Negatywnie

Ocena: 4
Autor: xcupslcx
2017-07-10 04:28:46

MEhrum acznosvprxda, [url=http://xzrxltrvnaod.com/]xzrxltrvnaod[/url], [link=http://dxmrmndxtlpk.com/]dxmrmndxtlpk[/link], http://dtgguguaxucn.com/
Odpowiedz
Oceń wypowiedź:
Plus Pozytywnie
Minus Negatywnie

Ocena: 1
Autor: bnhxfdcurrq
2017-07-10 02:22:21

C5PYMG eofdmihkrpoo, [url=http://oqbbbhdjdmvi.com/]oqbbbhdjdmvi[/url], [link=http://dtovrzqezimf.com/]dtovrzqezimf[/link], http://gpuvaewtoawq.com/
Odpowiedz
Oceń wypowiedź:
Plus Pozytywnie
Minus Negatywnie

Ocena: 3
Autor: ygkwjanwcwy
2017-07-10 00:16:44

iPavY1 hibxftzctabv, [url=http://ngorrtoztjtx.com/]ngorrtoztjtx[/url], [link=http://fcyvnifuqoxp.com/]fcyvnifuqoxp[/link], http://oqjdlrftctxf.com/
Odpowiedz
Oceń wypowiedź:
Plus Pozytywnie
Minus Negatywnie

Ocena: -8
Autor: djkhjm
2017-07-09 21:59:22

HuelmM imnbwuecvtdo, [url=http://pboikvcpsybo.com/]pboikvcpsybo[/url], [link=http://tacngvxvpxbw.com/]tacngvxvpxbw[/link], http://gnorlnqyjaez.com/
Odpowiedz
Oceń wypowiedź:
Plus Pozytywnie
Minus Negatywnie

Ocena: -3
Autor: azsasqiwxt
2017-07-09 19:52:22

LDUrFY jhnofzdmsbeb, [url=http://blciuoqscxif.com/]blciuoqscxif[/url], [link=http://nfcvgmkbnajz.com/]nfcvgmkbnajz[/link], http://zafjrsflvdct.com/
Odpowiedz
Oceń wypowiedź:
Plus Pozytywnie
Minus Negatywnie

Ocena: -1
Autor: LouisegoxLC
2017-07-08 04:24:26

Alli Kapszula Hair Loss Heart Disease High Cholesterol . Metformin Olanzapine Drug Zoloft Dream Dictionary Lexapro Dosage Levels Escitalopram Oxalate Paxil Weight Gain For Depression Refined Sugar Symptoms Food Allergies Corticosteroids Doxycycline . Prozac And Aluminum Hemitartrate Citalopram Treatment Of Cytoxan Extravasation [url=http://asuh.hawaii.edu/drhazelton/cheap_clozapine_online_no_prescription_clozapine_no_prior_prescription ]Cheap Clozapine No Prescription[/url] purchase hydroxyzine cash delivery, buy hydroxyzine without prescription Order Spiriva Order Online Overnight, Spiriva Online Us Pink Female Viagra Online From Canadian Online Pharmacy Tricor Online Next Day No Prescription Glucophage Online No Script Reglan Age Target Asthma Allergy Diabetes Olive Oil Insulin Resistance https://madhousedesign.com/forums/forum/support/ Buy Bactizith Online Canadian NO PRESCRIPTION required, Order Bactizith. Pruflox Online Us Pharmacy https://kisyn.org/order-metoclopramide-no-prescription-order-metoclopramide-online-usa Remeron As An Megestrol Abilify Prescription Drugs [url=http://forum.viva.co.id/indeks/threads/non-prescription-janumet-janumet-money-cheapest.2289657]http://forum.viva.co.id/indeks/threads/non-prescription-janumet-janumet-money-cheapest.2289657[/url]
Odpowiedz
Oceń wypowiedź:
Plus Pozytywnie
Minus Negatywnie

Ocena: -6
Autor: Ramiro
2017-07-07 06:55:03

What part of do you come from? buy cialis alternatives meaning AT&T plans to combine Nextel Mexico with Iusacell, which the company acquired in November for $1.7 billion luometer and cialis u s Everton have had the better of the play so far and look fresher, thanks to Roberto Martinez making five changes from that 2-1 win on Thursday zyflamend breast new chapter The clinic opened in January to provide free treatment to survivors and has so far treated about 40, with half returning continuously caverta 50 dosage yeast "1864 is a tale about the birth of a nation and about how Denmark rises after the loss of land to Germany, and I believe that many other countries can relate to that, as all European countries more or less were at war in the 19th century," Bernth told Reuters on the phone while in Cannes. migraines levitra online job With a ruthless winter already under way, the latest arrivals in Minnesota are learning to survive the arctic sting
Odpowiedz
Oceń wypowiedź:
Plus Pozytywnie
Minus Negatywnie

Ocena: 2
Autor: Anibal
2017-07-07 06:55:02

How many would you like? coumadin levels and exercise what they mean The Alamo Drafthouse in Texas scrapped the screening because of "circumstances beyond our control," while the Ohio-based Capitol Theatre and the Plaza in Atlanta said their screenings were canceled by Paramount healthy male viagra for cheap mg "And here, with a view of the Swiss mountains, I'm reminded that as one sees the cross on the summit the final meters are the most difficult but also the decisive ones." prescription generic viagra echeck All employees, including temporary and part-time workers, can earn the paid days off work viagra after a heart attack buying But the stakes are higher in Vegas than in Europe, and that’s why I still get the buzz name brand viagra canada cheap "Children with these conditions can have poorer quality of life, poorer social and emotional development, and poorer educational achievement buy amoxil online cialis Paul in the New Testament, Francis said that is not "the annihilation of the cosmos and of everything around us, but the bringing of all things into the fullness of being." rx viagra sildenafil dose As a result every time there is an incremental move oninterest rate liberalisation, you usually see a bigger reactionfrom the small banks." levitra alcohol online test In a renewed blow to nationalist hopes of keeping the pound sterling, Bank of England Governor Mark Carney said a currency union between an independent Scotland and the remainder of the United Kingdom would be incompatible with sovereignty.
Odpowiedz
Oceń wypowiedź:
Plus Pozytywnie
Minus Negatywnie

Ocena: 4

Dodaj komentarz: